Ukraińska odpowiedź na rosyjskiego drona

Ukraiński odpowiednik rosyjskiego drona "Lancet" został zaprezentowany Wołodymyrowi Zełenskiemu. Bezzałgowiec jest w stanie razić cele znajdujące się w odległości ponad 100 kilometrów.

Dron, któregonazwa nadal utrzymywana jest w tajemnicy, używany jest już na linii frontu przeciwko okupantom. Portal Ukraińska Prawda poinformował, że nowy sprzęt był w stanie trafić w rosyjski system rakiet przeciwlotniczych.

Reklama

Może poruszać się z prędkością 180 km/h

"Bezzałogowiec posiada silnik elektryczny i jest wystrzeliwany z katapulty. Kadłub w kształcie litery X zapewnia mu dużą zwrotność i możliwość trafiania zarówno w cele statyczne, jak i ruchome. Umie trafić w cel nawet pod kątem prostym" – donoszą ukraińskie media.

Na pokładzie maszyny można zainstalować też rakietę o wadze nieprzekraczającej trzech kilogramów. Dron może poruszać się z maksymalną prędkością 180 km/h. Tym samym możliwe jest rażenie obiektów wolniejszych jak np. rosyjskie drony"Orłan-10", "Zala" i wspomniany "Lancet". Jak zauważa Ukraińska Prawda, teoretycznie maszyny można użyć także przeciwko śmigłowcom.

Innowacyjnym rozwiązaniemwykorzystanym w ukraińskim sprzęcie jest opcja przechwytywania obiektów i automatycznego namierzania. Bezzałogowiec jest teraz na etapie testów, które odbywają się w strefie działań wojennych.