W aktualizacji wywiadowczej opublikowano zdjęcie satelitarne wykonane 1 kwietnia, które pokazuje moment umieszczania systemów rakietowych na fregacie rakietowej typu Admirał Grigorowicz, znajdującej się w bazie Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku.

Reklama

Przeniesienie i wzmocnienie bazy

Jak wyjaśniono, nowoczesne rosyjskie okręty, takie jak fregaty typu Admirał Grigorowicz, wyposażone są w systemy pionowego wystrzeliwania pocisków manewrujących przeznaczonych do uderzania w cele na morzu i na lądzie. Wcześniej takie pociski ładowano w Sewastopolu na Krymie.

Reklama

Dodano, że Flota Czarnomorska w dużej mierze wycofała swoje okręty nawodne i podwodne z Sewastopolu do leżącego dalej na wschód Noworosyjska, a od czasu odwołania jej dowódcy w marcu tego roku, jej aktywność jest najmniejsza od początku wojny.

Oceniono, że choć Flota Czarnomorska niemal na pewno pozostaje w Noworosyjsku, gdyż jest to postrzegane jako najlepsza metoda na unikanie ukraińskich ataków z morza, to rozbudowa infrastruktury technicznej i logistycznej ma prawdopodobnie na stałe poprawić możliwości tej bazy.