Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przebywa we wtorek z wizytą w Polsce. Spotkał się m.in. z polskim szefem rządu Donaldem Tuskiem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Po południu Sunak i Tusk spotkali się z mediami.

Reklama

Naszą wspólną intencją jest, aby z tych inicjatyw narodziła się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię. Czas zakończyć okres współzawodnictwa i konkurowania ze sobą różnych inicjatyw na rzecz obrony Europy - mówił na konferencji w KPRM Donald Tusk.

Jesteśmy sojusznikami na zawsze- powiedział w języku polskim Rishi Sunak. - Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie - dodał.

Reklama

Przywieziemy tutaj również myśliwce Tajfun, które będą patrolować Polską przestrzeń powietrzną, wspierać Polskę i my się do tego przyczynimy. Chcemy też przysłać 16 tysięcy wojsk, w ramach wsparcia Wielkiej Brytanii - mówił.

Szef brytyjskiego rządu zapewnił, że Wielka Brytania nie zapomni o tym, że to polscy piloci ratowali życie Brytyjczykom walcząc na brytyjskim niebie.

Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie. Od dwóch lat pomagamy sąsiadowi Polski. Jeśli chodzi o naszą pomoc wojskową to chcę jeszcze bardziej pomóc. Dlatego dziś powiedziałem o dodatkowej pomocy w wysokości pół miliarda funtów, żebyśmy mogli jeszcze bardziej wspomóc finansowanie zakupu sprzętu dla Ukrainy)- mówił.

Dodał, że podczas wizyty rozmawiano także o możliwościach przemysłu zbrojeniowego. Budujemy fregaty oraz nowy system obronny, który będzie bronił przestrzeni powietrznej nad Polską. Wzmocnimy naszą współpracę we wszystkich formatach po to, żebyśmy mogli współpracować nad najważniejszymi aspektami obrony powietrznej - powiedział.