Lokalne służby epidemiologiczne prowadzą dochodzenie w celu ustalenia przyczyny wzrostu liczby zachorowań. Na chwilę obecną, przyczyna ta nie jest jeszcze znana. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego ustalono, że źródło zakażeń znajduje się w Szwecji. Infekcja dotknęła przede wszystkim mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami.

Reklama

Apel o szczepienia

Jak wcześniej, zalecamy szczepienia dla osób znajdujących się w grupie ryzyka. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy obserwujemy rozprzestrzenianie się infekcji - zaapelował Erik Sturegard, zastępca głównego epidemiologa kraju, cytowany przez Fohm.

Do tej pory w Szwecji potwierdzono ponad 200 przypadków zachorowań na małpią ospę. Większość z nich miała miejsce w 2022 roku, kiedy choroba rozprzestrzeniła się w Europie. Od tego czasu 2,8 tys. Szwedów zaszczepiło się przeciwko tej infekcji.

Stanowisko WHO

11 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że małpia ospa nie stanowi już międzynarodowego zagrożenia. Małpia ospa to rzadka choroba wirusowa przenoszona od zwierząt, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród objawów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy zwykle ustępują po dwóch-trzech tygodniach. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne.