Profesor Rachel Lowe, która kieruje globalną grupą ds. odporności zdrowotnej w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie w Hiszpanii, ostrzegła, że ​​w ciągu najbliższych kilku dekad epidemie chorób przenoszonych przez komary rozprzestrzenią się w obecnie nienarażonych na tę chorobę częściach Europy Północnej, Azji, Ameryki Północnej i Australii - informuje "The Guardian".

Reklama

Ekspertka ma wygłosić prezentację na światowym kongresie Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych w Barcelonie, w której ma ostrzec, że świat musi być przygotowany na gwałtowny wzrost liczby zakażeń.

Winne globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie spowodowane zmianą klimatu oznacza, że czynniki przenoszące i rozprzestrzeniające malarię i dengę mogą zadomowić się w większej liczbie regionów. Ogniska choroby występują tam, gdzie ludzie są najprawdopodobniej immunologicznie nieodporni, a systemy zdrowia publicznego nieprzygotowane - powiedziała Lowe.

Reklama

Bez wątpienia rzeczywistość jest taka, że ​​dłuższe gorące pory roku wydłużąsezonowe okno rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez komary i będą sprzyjaćcoraz częstszym epidemiom, z którymi coraz trudniej sobie poradzić - dodała.

Reklama

Denga coraz częściej w Europie

Denga występowała głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, ponieważ ujemne temperatury w nocy zabijają larwy i jaja owada.

Dłuższe gorące pory roku i rzadsze przymrozki sprawiły, że stała się ona najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą wirusową przenoszoną przez komary na świecie i staje się coraz bardziej widoczna w Europie.

Azjatycki komar tygrysi (Aedes albopictus) przenosi gorączkę denga i od 2023 r. zadomowił się w 13 krajach europejskich: Włoszech, Francji, Hiszpanii, Malcie, Monako, San Marino, Gibraltarze, Liechtensteinie, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Grecji i Portugalii .

Epidemia wymknęła się spod kontroli

Obecnie ogniska dengi pojawiają się w kolejnych krajach. W niektórych z nich sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli.

Tak jest np. w Argentynie, gdzie ogłoszono największą w historii epidemię dengi. Wzrost zakażeń wirusem dengi zaobserwowano m.in. we Włoszech.