W piątek Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka misja na Białorusi, poinformowała, że władze białoruskie zatrzymały dwóch zakonników w diecezji witebskiej - ojców Andrzeja Juchniewicza i Pawła Lemecha posługujących w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie koło Witebska.

Reklama

W niedzielę, na stronie internatowej zgromadzenia jego rzecznik o. Paweł Gomulak poinformował, że obaj zakonnicy nadal przebywają w areszcie. Podziękował za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności oraz modlitwy w intencji ojców Andrzeja i Pawła.

Obaj zatrzymani księża mają obywatelstwo białoruskie. Do zatrzymania misjonarzy doszło w środę. W czwartek zakonnicy czekali na rozprawę i w białoruskim areszcie - przekazał w piątek rzecznik zgromadzenia.

W maju 2022 r. o. Juchniewicz został przewodniczącym Wyższych Przełożonych, Delegatów i Przedstawicieli Męskich i Żeńskich Instytutów oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Białorusi.

Zgromadzenie zostało założone przez ks. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r w Aix (Prowansja) we Francji. Polska prowincja zgromadzenia powstała w 1921 r. Podejmuje posługę słowa bożego, działalność misyjną, duszpasterstwo parafialne i specjalistyczne. Oprócz Polski obejmuje m.in. Madagaskar, Ukrainę, Białoruś, Turkmenistan, kraje skandynawskie i Beneluksu.