Rosyjskie jednostki KS-701 klasy Tuniec zostały trafione przez ukraińskie bezzałogowce w nocy, w zatoce Wąska w pobliżu wsi Czornomorskie na zachodzie Krymu. Ukraińcy zastosowali nawodne drony uderzeniowe własnej produkcji Magura V5 – poinformował HUR na Telegramie.

Reklama

"W celu uszkodzenia morskich dronów uderzeniowych na wejściu do zatoki Wąska rosyjscy okupanci na Krymie 32 razy podrywali lotnictwo bojowe, w tym samoloty Su 27/30/35, MiG-29, Be-12, An-26 oraz śmigłowce Ka-27/29 i Mi-8" - ogłoszono w komunikacie.

We wrześniu ub. roku ukraińska marynarka wojenna poinformowała o zniszczeniu rosyjskiego kutra KS-701 w północno-zachodniej części Morza Czarnego podczas próby wysadzenia wrogiego desantu. Po stronie rosyjskiej zginęło wówczas sześciu żołnierzy, a dwóch zostało rannych.

Czym jest kuter KS-701?

Kuter KS-701 to mała jednostka patrolowa używana przez rosyjską straż graniczną, podlegającą Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Kuter produkowany jest w różnych wersjach w zakładach w Kostromie.

HUR przypomniał w czwartek, że od początku roku jednostka specjalna „Group13”, która stoi za ostatnim atakiem, z pomocą dronów Magura zniszczyła: rosyjski okręt rakietowy Iwanowiec, duży okręt desantowy Cezar Kunikow, korwetę Siergiej Kotow i szybki kuter patrolowy Mangusta.

Reklama

Największą stratę podczas wojny z Ukrainą rosyjska marynarka wojenna poniosła w kwietniu 2022 roku, gdy zatopiono krążownik rakietowy Moskwa - flagowy okręt Floty Czarnomorskiej. Według Kremla na krążowniku zginął zaledwie jeden członek załogi, a 27 uznano za zaginionych. Faktyczna liczba poległych była prawdopodobnie znacznie większa. W ocenie niezależnych obserwatorów śmierć mogło ponieść nawet ponad 400 rosyjskich wojskowych.