Rosja podejmie kroki odwetowe wobec ambasady polskiej w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego resortu Maria Zacharowa.

Reklama

Nowe wymogi

Według jej słów, 28 maja ambasada Rosji w Warszawie otrzymała notę, z której wynika, że począwszy od 1 czerwca strona rosyjska powinna zawczasu informować polskie MSZ o planach wyjazdu pracowników rosyjskich placówek dyplomatycznych poza granice województw, w których mieszczą się te placówki. Wymóg ten nie obejmuje ambasadora, konsulów generalnych i szefa wydziału konsularnego ambasady.

Reklama

Zgłaszanie wyjazdów pracowników ambasady

Zacharowa powiedziała, że w nocie mowa jest o zgłaszaniu zawczasu nazwisk podróżujących osób, terminu, celu i trasy ich wyjazdu, a także danych o środkach transportu. Wymóg dotyczy pracowników ambasady rosyjskiej w Warszawie i konsulatów generalnych w: Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.

Kim jest Maria Zacharowa?

Urodziła się 24 grudnia 1975 roku w Moskwie, jest rosyjską dziennikarką. Od 2015 roku pełni funkcję dyrektora Departamentu Informacji i Prasy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Urodzona w rodzinie dyplomatów, większość swojego dzieciństwa spędziła w Pekinie, gdzie jej ojciec pracował w ambasadzie Rosji. W 1998 roku ukończyła studia w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych. W latach 2005–2008 kierowała służbą prasową Stałej Misji Dyplomatycznej Rosji przy ONZ. Od 2011 roku pełniła funkcję wiceprzewodniczącej wydziału prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 2015 roku objęła stanowisko dyrektora biura informacji i prasy rosyjskiego MSZ.