Córka Putina wyszła z cienia

Program Forum Ekonomicznego w Petersburgu wywołał zdziwienie wśród uczestników. Oprócz ogromnej liczby menedżerów i urzędników na liście panelistów znalazły się dwa nazwiska, których prawie nigdy nie widziano publicznie, a na pewno nie razem. Mowa o nazwiskach córek Władimira Putina.

Spotkanie panelowe Kateriny Tichonowej odbyło się w czwartek rano, z kolei Maria Woroncowa będzie wykładała w piątek.

Reklama

Tichonowa wygłosiła monolog

Pojawienie się najmłodszej córki Putina odczytano jako sygnał o planowanej dla niej roli w rosyjskim życiu publicznym lub w polityce.

37-letnia Tichonowa została dyrektorem generalnym Innopraktika, funduszu innowacyjnego na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie. Uczestnicy forum z zaciekawieniem słuchali wideokonferencji Tichonowej. Co ciekawe, nie została przedstawiona jako córka Putina, ale zwrot "Katerina Władimirowna" było wystarczającą wskazówką dla zebranych.

Zdaniem obserwatorów Tichonową zdradził też styl wypowiedzi, przypominający jej ojca. 37-latka miała wygłosić monolog na temat nowych programów innowacyjnych, a technokratyczny język i beznamiętnie wyrzucane z siebie liczby sprawiły, że brzmiała jak robot.

Reklama

- Suwerenność państwa to jedna z kluczowych kwestii ostatnich lat, to podstawa bezpieczeństwa Rosji. Nie chodzi tu tylko o stronę technologiczną, ale także o część pewnej ogólnej suwerenności. Dlatego suwerenność technologiczna powinna obejmować aktywną interakcję pomiędzy wszystkimi aspektami technologicznymi, społeczeństwem, przemysłem i państwem - brzmi fragment jej wypowiedzi przytaczany przez niemiecki "Bild".

Kim jest Katerina Tichonowa

W potoku słów Tichonowej kryje się jednak ważny przekaz: "Rosja stara się zastąpić zagraniczny import rodzimą produkcją". Również w sektorze wojskowym.

Fakt, że Kreml zaprosił na panel na ten temat córkę Putina, może pokazać, jak ważna dla dyktatora jest ta niezależność wojskowa. Może to być również sygnał, że prezydent Rosji nie chce dłużej polegać na swoich obecnych sojusznikach, takich jak Chiny i Iran. Tichonowa jako liderka programów przemysłowych może mieć ogromny wpływ również na sektor zbrojeniowy Rosji.

Podczas swojego wystąpienia wyraźnie podziękowała nowemu ministrowi obrony Aleksiejowi Biełoussowowi za wsparcie dla jej projektu. Zdaniem ekspertów Putin mianował Biełoussowa ministrem, aby rozkręcić przemysł zbrojeniowy i ostatecznie wprowadzić Rosję w gospodarkę wojenną. Podobno ma w tym pomóc właśnie córka Putina.

O Katerinie Tichonowej nie wiadomo zbyt wiele. Urodziła się w 1986 r. w Dreźnie, gdzie Putin stacjonował jako sowiecki szpieg KGB. W Rosji uczęszczała do niemieckiej szkoły. W 2013 roku wyszła za mąż za syna wpływowego bankiera państwowego, a później podobno rozwiodła się z nim. Mówi się, że ma córkę z rosyjskim tancerzem baletowym Igorem Seleńskim.