Choć rozmowa wideo wyraźnie wyglądała na rozmowę z panem Poroszenką, po jej zakończeniu minister spraw zagranicznych nabrał podejrzeń. Resort przeprowadził dochodzenie i potwierdził, że rozmowa była mistyfikacją - podało w oświadczeniu brytyjskie MSZ.

Reklama

Nie ujawniono szczegółów rozmowy

W oświadczeniu nie ujawniono żadnych szczegółów na temat tego, co było przedmiotem rozmowy, poza tym, że osoba podająca się za Petra Poroszenko poprosiła ministra Camerona o dane kontaktowe innych osób. MSZ podkreśliło, że minister Cameron upublicznił mistyfikację "na wypadek, gdyby nagranie wideo ministra spraw zagranicznych zostało zmanipulowane, a następnie wykorzystane, oraz aby zapewnić, że inni są świadomi tego niebezpieczeństwa".

"Ubolewając nad swoim błędem, minister spraw zagranicznych uważa, że ważne jest, by zwrócić uwagę na takie zachowanie i zwiększyć wysiłki w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu dezinformacji" - napisano.

To nie pierwszy, oszukany, brytyjski minister

Cameron nie jest pierwszym członkiem brytyjskiego rządu, który został oszukany w ten sposób. W marcu 2022 roku, trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ówczesny minister obrony Ben Wallace ujawnił, że zadzwonił do niego oszust podający się za premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. O podobnym incydencie informowała też ówczesna minister spraw wewnętrznych Priti Patel.