Uderzenie nastąpiło wczesnym wieczorem na wodach Zatoki Taganroskiej, na terytorium Rosji.

Atak dronów w Zatoce Taganroskiej

Obie jednostki, holownik Inżenier Smirnow i barka Sekcija-179, zostały uszkodzone w nieznacznym stopniu. Dwóch członków załogi doznało lekkich obrażeń - powiadomił serwis za doniesieniami kanałów na Telegramie, takich jak m.in. Krymskij Wieter.

Reklama

Zmiana kursu po ataku

Jak poinformowano, holownik transportował barkę kanałem Wołga-Don, a następnie wypłynął wraz z nią na Morze Azowskie. Następnie barka miała trafić w pobliże mostu wiodącego na Krym, by służyć tam jako element fortyfikacji. Po ataku dronów kapitan rosyjskiej jednostki podjął decyzję o zmianie kursu i powrocie do portu Azow.

Ukraińskie i zachodnie media donosiły w poprzednich miesiącach, że Rosjanie używają m.in. barek do ochrony mostu przed atakami bezzałogowców, szczególnie dronów powierzchniowych wykorzystywanych na morzu.

Aneksja Krymu

Most na Krym stał się dotychczas co najmniej dwukrotnie celem ukraińskich operacji specjalnych. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że jej funkcjonariusze brali udział w atakach na ten obiekt w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku.

Półwysep Krymski został anektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.