Putin zapowiedział, że Rosja liczy na podpisanie z Koreą Północną "wieloaspektowego strategicznego traktatu o partnerstwie", obejmującego klauzule dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa. W środę rosyjski dyktator spotka się z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

Reklama

Putin dziękuje Korei Północnej

Przed wizytą w Pjongjangu Putin podziękował Korei Północnej za wsparcie Rosji w wojnie przeciw Ukrainie i obiecał wspólne obchodzenie międzynarodowych sankcji w artykule opublikowanym we wtorek na pierwszej stronie oficjalnej partyjnej gazety północnokoreańskiej "Rodong Sinmun".

Dyktator napisał, że oba kraje opracują alternatywne, "niekontrolowane przez Zachód" systemy handlu i wzajemnych rozliczeń oraz wspólnie stawią opór "jednostronnym i nielegalnym" restrykcjom Zachodu.

Pogłębiona współpraca Rosji z Koreą Północną

W ostatnich miesiącach relacje między Rosją i Koreą Północną pogłębiły się na wielu płaszczyznach. Kim Dzong Un, który niezmiernie rzadko odbywa podróże zagraniczne, we wrześniu 2023 roku odwiedził Władywostok, gdzie spotkał się z Putinem. Resort obrony Korei Południowej oszacował pod koniec lutego, że od tamtego spotkania Korea Płn. wysłała do Rosji około 6700 kontenerów z amunicją, którą wojsko rosyjskie wykorzystuje na wojnie z Ukrainą.

Obecna podróż to pierwsza wizyta Putina w Korei Płn. od lipca 2000 roku, kiedy odbył rozmowy z ówczesnym przywódcą Kim Dzong Ilem, ojcem Kim Dzong Una.