Co najmniej 320 ofiar pochodzi z Egiptu, a saudyjskie władze podają, że leczą ponad 2000 osób z powodu stresu cieplnego -podają lokalne media.

Tragedia podczas pielgrzymki

Wszyscy Egipcjanie zmarli z powodu upałów, z wyjątkiem jednej osoby, która doznała śmiertelnych obrażeń w wyniku niewielkiego tłoku w tłumie - pisze The Guardian powołując się na jednego z dyplomatów.

Reklama

Całkowita liczba ofiar pochodzi z danych z kostnicy w dzielnicy Al-Muaisem w Mekce i wynosi 550 osób.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Egiptu oświadczyło, że Kair współpracuje z władzami saudyjskimi w poszukiwaniach zaginionych Egipcjan podczas pielgrzymki.

2000 pielgrzymom udzielono pomocy

Władze saudyjskie poinformowały, że udzielono pomocy ponad 2000 pielgrzymom cierpiącym na stres cieplny, ale nie zaktualizowano tej liczby od niedzieli. Pielgrzymka hajj jest jednym z pięciu filarów islamu, a wszyscy muzułmanie, którzy mają taką możliwość, muszą ją ukończyć przynajmniej raz.

Morderczy upał

W poniedziałek w Wielkim Meczecie w Mekce temperatura wyniosła 51,8°C -podało saudyjskie centrum meteorologii narodowej. Saudyjscy urzędnicy zalecają pielgrzymom korzystanie z parasoli, picie dużej ilości wody i unikanie ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia. Według władz saudyjskich w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 1,8 miliona pielgrzymów, z czego 1,6 miliona pochodziło z zagranicy.