Do osunięcia się ziemi, w wyniku którego w wiosce Yushi zawaliły się cztery domy, doszło w niedzielę o godz. 4.30 czasu lokalnego (22.30 w sobotę w Polsce).

Osunięcie się ziemi w Chinach

Jak informuje telewizja CCTV, służby ratunkowe nadal poszukują trzech osób, a pozostali mieszkańcy zostali przeniesieni w bezpieczne miejsce.

Reklama

W niedzielę państwowe media poinformowały w południe także o jednej ofierze śmiertelnej i poszukiwaniach jednej osoby w wiosce Wuqiangxi, gdzie w piątek i sobotę wystąpiły wyjątkowo obfite opady. W tym czasie spadło 399,1 mm deszczu, bijąc przy tym rekord dobowej sumy opadów.

Alerty pogodowe

Chińska Administracja Meteorologiczna (CMA) podniosła w niedzielę poziom reagowania kryzysowego na ulewy z poziomu III do II. W kraju funkcjonuje czteropoziomowy system, przy czym poziom I jest najwyższy.

CMA jednocześnie ponownie wydała pomarańczowy (drugi najwyższy) alert dotyczący intensywnych opadów deszczu, prognozując intensywne opady w 11 z 22 prowincji, głównie na południu i wschodzie kraju. Lokalnie suma opadów, którym mogą towarzyszyć wyładowania i grad, wyniesie 70 mm.

Ulewne deszcze

Ulewne deszcze notowane w południowych i południowo-wschodnich regionach kraju od 9 czerwca spowodowały rozległe powodzie i liczne osunięcia ziemi. W prowincji Guangdong w mijającym tygodniu żywioł doprowadził do śmierci co najmniej 47 - informowały w piątek państwowe media.