Jesteśmy zdecydowani kontynuować wojnę po przerwie, by osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie Hamasu; nie mam zamiaru z tego rezygnować - powiedział premier w niedzielnym wywiadzie dla prawicowej telewizji Kanał 14.

Plan USA pod znakiem zapytania

To stanowisko stawia pod znakiem zapytania wykonalność przedstawionego przez Stany Zjednoczone trzyetapowego planu zawieszenia broni w toczącej się od ośmiu miesięcy wojnie - komentuje agencja AP. Według propozycji prezydenta Joe Bidena, w pierwszej sześciotygodniowej fazie wstrzymania walk Hamas uwolniłby 33 najbardziej narażonych ze względu na wiek i stan zdrowia ze 120 przetrzymywanych. W tym czasie miałyby trwać negocjacje nad trwałym zawieszeniem broni wprowadzonym w drugiej fazie.

Reklama

Hamas ostrzega, że nie zwolni zakładników bez gwarancji całkowitego rozejmu i wycofania się Izraelczyków ze Strefy Gazy. Słowa Netanjahu są "jawnym odrzuceniem" wspieranego przez USA i ONZ porozumienia - przekazała organizacja po wyemitowaniu wywiadu premiera.

Krytyka Netanjahu przez rodziny porwanych

Reklama

Stanowisko Netanjahu skrytykowały też rodziny porwanych, które widzą w nim faktyczne odrzucenie przez premiera propozycji umowy uwalniającej wszystkich zakładników.

W niedzielnym wywiadzie Netanjahu ogłosił też, że faza intensywnych walk z Hamasem w Strefie Gazy dobiega końca, co nie oznacza końca wojny. Zapowiedział, że zakończenie walk w Strefie pozwoli na przekierowanie większych sił na północ kraju, której zagraża libański Hezbollah.

Pierwszy taki wywiad od 7 października

Rozmowa na antenie Kanału 14 była pierwszym wywiadem, którego premier udzielił izraelskim mediom od ataku terrorystycznego palestyńskiej organizacji Hamas 7 października 2023 roku.

W październikowym ataku na Izrael terroryści zabili blisko 1200 osób i uprowadzili 251, z których 116 jest nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy. Jak szacują media powołujące się na źródła wywiadowcze, 66 z nich już nie żyje. W odpowiedzi na napaść armia izraelska rozpoczęła ofensywę w Strefie Gazy w celu wyeliminowania Hamasu. Według kontrolowanej przez Hamas administracji zginęło w niej ponad 37,5 tys. osób. Wskutek wojny Gaza pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na ogromną skalę.