Komisja Europejska przyjęła we wtorek coroczny raport dotyczący rozszerzenia, oceniający postępy krajów kandydujących na drodze do UE.
Gruzja jest krajem kandydującym od 2023
Rada Europejska przyznała Gruzji status kraju kandydującego w grudniu 2023 r., ale proces akcesyjny został wstrzymany wiosną tego roku, gdy gruzińskie władze przyjęły kontrowersyjną ustawę o tzw. agentach zagranicznych. W sobotę w Gruzji odbyły się wybory parlamentarne, które zdaniem międzynarodowych obserwatorów były pełne nieprawidłowości.
Komisja postawiła Gruzji twarde warunki
W środę KE zapowiedziała, że nie odmrozi procesu członkowskiego Gruzji, jeśli kraj nie przywróci wartości europejskich oraz nie wyjaśni nieprawidłowości towarzyszących wyborom.
Borrell: Władze Gruzji odciągają kraj od UE
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zauważył na konferencji prasowej, że władze Gruzji odciągają kraj od Unii, jej wartości i zasad. Żeby proces akcesyjny mógł ponownie ruszyć trzeba wyznaczyć jasną drogę dla członkostwa Gruzji w UE. Potrzebne jest m.in. dochodzenie dotyczące nieprawidłowości przy głosowaniach oraz zmiana przepisów naruszających unijne wartości - powiedział.
Dziennikarz. Zaczynał w „Super Expressie”, w Dziennik.pl od samego początku istnienia portalu, czyli kwietnia 2006. Obecnie jest wydawcą i redaktorem Newsroomu, zajmuje się także działem Technologie. W czasie wolnym gra w gry komputerowe oraz maluje figurki do Warhammera. Uwielbia koty.