Nowe zasady z czasów pontyfikatu Jana Pawła II

Nowe zasady zastąpiły te z 1998 r., a zatem z czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Zgodnie z tymi regułami odbył się jego pogrzeb w 2005 r. Z częściowymi zmianami wykorzystano je też podczas uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI w styczniu 2023 roku.

Reklama

Księgi obrzędów pogrzebowych

W najnowszym wydaniu księgi obrzędów pogrzebowych uwzględnione zostały wnioski z tych właśnie dwóch pogrzebów oraz dostosowano się do wytycznych Franciszka, który polecił uprościć rytuał. Poza tym, jak zaznaczono w Watykanie, wzięto pod uwagę aktualną wrażliwość teologiczną i kościelną oraz zmiany w księgach liturgicznych.

Nowe zasady

Jedną ze zmian jest uproszczenie tytułów papieża. Powrócono do terminologii zastosowanej wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 r.: papież, biskup Rzymu i pasterz.

Franciszek postanowił ponadto, że zamiast do trzech trumien ciało zostanie złożone do dwóch: dębowej i cynkowej. Wykreślono trzecią trumnę z cyprysu.

Drewniana trumna, w której złożono jego ciało, była nadzwyczaj prosta i skromna.

W dokumencie zawarte są też wskazówki dotyczące ewentualnego pochówku papieża w miejscu innym niż bazylika Świętego Piotra. Franciszek postanowił - co zapisał w testamencie - że chce być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej.