Gazeta zauważa, że od 2022 r. doszło do znaczącej aktywności Rosjan w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Przypomina, że przed wybuchem wojny na Ukrainie u portugalskich brzegów pojawiało się średnio w roku zaledwie kilka jednostek rosyjskiej floty wojennej.
Rosyjskie okręty wojenne u wybrzeży Portugalii. Dzieje się coś niepokojącego
"Nascer do Sol", analizując dane portugalskiego ministerstwa obrony, odnotował, że obecność rosyjskich okrętów rosła sukcesywnie. O ile w 2022 r. pojawiło się ich u brzegów Portugalii czternaście, to w już w kolejnym roku - 46.
Rekordowym pod względem obecności okrętów wojennych Rosji w pobliżu Portugalii był 2024 r., kiedy na wodach terytorialnych tego kraju lub w ich sąsiedztwie pojawiły się w sumie 83 jednostki rosyjskiej floty wojennej.
Ich aktywność nie ustała w 2025 r. Od stycznia do kwietnia tego roku portugalska armia potwierdziła obecność kilkunastu rosyjskich jednostek, m.in. okrętów hydrograficznych, fregat, holowników, a także okrętów podwodnych.
Rosyjskie statki wojenne w pobliżu Portugalii. Mapują podmorskie kable
Zdaniem ekspertów z Akademii Wojskowej w Lizbonie, cytowanych przez dziennik "Jornal de Noticias", jednym z głównych celów nasilonej aktywności rosyjskiej floty wojennej u brzegów Portugalii jest badanie lokalizacji podmorskich linii teleinformatycznych.
Według gazety na dnie portugalskich wód terytorialnych biegnie 20 podmorskich kabli do przesyłu danych do Portugalii oraz innych państw Europy.