Prawo i Sprawiedliwość popiera 35 procent, Platformę Obywatelską - 26 procent ankietowanych. Obu partiom rośnie poparcie. Porównując z badaniami z 16 lipca PiS odnotowało wzrost o 2 punkty procentowe, PO o 3 punkty procentowe. Poparcie traci Kukiz'15. Jak wynikało z poprzedniego badania ruch społeczny Pawła Kukiza mógł liczyć na 18 procent głosów. Teraz na ruch społeczny muzyka zagłosowałoby 12 procent respondentów.

Reklama

Deklarowane poparcie dla Zjednoczonej Lewicy wyniosło 8 procent, co daje im czwarte miejsce w wyścigu do ław sejmowych. Koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Twojego Ruchu, Unii Pracy oraz Zielonych odnotowała jednoprocentowy wzrost poparcia. To daje jej miejsce w Sejmie. Szansę na wejście do parlamentu ma też NowoczesnaPL, na którą głos zamierza oddać 5 procent Polaków biorących udział w sondażu. Poparcie partii Ryszarda Petru nie zmieniło się od połowy lipca.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, do Sejmu nie trafiłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Poparcie Ludowców spadło o 2 punkty procentowe i obecnie wynosi 3 procent. Podobny wynik i podobny los czekałby partię Janusza Korwin-Mikkego. Na KORWiN zagłosowałoby o jeden procent mniej wyborców niż w lipcu.

Wciąż 9 procent Polaków nie wie lub nie chce zdradzić, na kogo zagłosuje. To aż o 5 punktów procentowych więcej niezdecydowanych niż miesiąc temu. Szacowana przez Millward Brown frekwencja wyniosłaby 44 procent.

Badanie wykonano telefonicznie 10 sierpnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1003 Polaków.