Z badania wynika, że koalicja PiS- Solidarna Polska - Polska Razem może liczyć na poparcie 47 procent badanych. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska. Trzecie miejsce dla tworzącej się formacji Pawła Kukiza, którą popiera 10,5 procent ankietowanych. Jednak to spadek o 4,6 procent w porównaniu z czerwcem.

Reklama

Profesor Ewa Marciniak podkreśla, że jedną z przyczyn spadku poparcia dla Pawła Kukiza, są tarcia w jego środowisku. Politolog przypomniała, że kilka osób odpowiedzialnych za kampanię prezydencką muzyka odeszło z jego szeregów. W jej ocenie, samo hasło "zmiany" jest niewystarczające.

Potrzebna jest praca organiczna, której widocznie zabrakło - uważa profesor Ewa Marciniak.

W sondażu Gfk Polonia udział w głosowaniu zadeklarowało 63 procent respondentów. Profesor Ewa Marciniak mówiła w Polskim Radiu 24, że ten wynik nie musi przełożyć się na realną frekwencję w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Gdy przychodzi co do czego, to okazuje się, że bardzo drobne sprawy, na przykład zła pogoda i przysłowiowe imieniny u cioci, powodują, że na wybory nie chodzimy, więc zawsze na tym etapie są przeszacowania - zaznacza politolog.

Badanie GfK Polonia przeprowadzono w dniach 10-14 lipca 2015 roku metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów na reprezentatywnej grupie 1020 Polaków.