Chodzi o nowe województwo mazowieckie. Prezes PiS powiedział, że Warszawa tak bardzo zawyża dochody na głowę w obecnym województwie, że niedługo straci prawo do pomocy europejskiej a dzisiaj nie jest zaliczane do regionów tzw. wschodniej Polski mogących liczyć na specjalne fundusze.

Reklama

Jarosław Kaczyński opowiedział się za utworzeniem odrębnego województwa z Warszawy i otaczających jej powiatów oraz województwa mazowieckiego, w skład którego wchodziły by subregiony: siedlecki, ostrołęcki, płocki, radomski i ciechanowski.

Prezes PiS mówił też o polityce rolnej. Stwierdził, że za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości wydatki na rolnictwo sięgały 3 procent PKB, podczas gdy obecnie są poniżej 2 procent PKB. Zdaniem prezesa PiS lepiej pomagał także podczas suszy. Jak mówił Kaczyński w 2006 roku, podczas suszy na mniejszą skalę niż obecnie jego rząd wyasygnował na pomoc rolnikom około 500 milionów złotych podczas gdy obecny rząd przeznaczył na ten cel 450 milionów złotych dodatkowo zwiększając wymogi administracyjne. - My stawialiśmy na wieś i będziemy stawiać na wieś - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Podczas konwencji prezes PiS udzielił również poparcia kandydatom na posłów i senatorów startujących w okręgu siedlecko-ostrołęckim. Mówił też, że głos za zmianą to głos za Prawem i Sprawiedliwością.