Do Sejmu wejdzie pięć ugrupowań - Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Kukiz'15, Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Są to informacje ostateczne i oficjalne.

Reklama

W niedzielnym głosowaniu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 37,58 procent wyborców. Drugie miejsce dla Platformy Obywatelskiej z wynikiem 24,09 procent. Trzecie miejsce dla ugrupowania Kukiz'15, na które zagłosowało 8,81 procent uprawnionych do głosowania. Partię Nowoczesna Ryszarda Petru poparło 7,6 procent głosujących. Do Sejmu wejdzie również PSL, na które zagłosowało 5,13 procent wyborców.

Pod progiem wyborczym znalazły się Zjednoczona Lewica (7,55 proc.), a także partie KORWiN (4,76 proc.) i Razem (3,62 proc.). Zjednoczona Lewica do wejścia do Sejmu potrzebowała 8 procent, wymaganych dla koalicji wyborczych. Partie KORWiN i Razem jako pojedyncze ugrupowania potrzebowały 5 procent.

Problem z Londynem

Ogłoszenie wyników wyborów opóźniało się w związku z problemami z protokołem z głosowania w Londynie. Wysłano stamtąd dwa dokumenty. Jak się okazało, w pierwszym z nich były błędy.

Reklama

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński powiedział, że drugi protokół dotarł i został sprawdzony w komisji warszawskiej. Po zweryfikowaniu dokument został przywieziony do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej. - Sprawdzanie trochę potrwa - wyjaśniał opóźnienie Wojciech Hermeliński.