Większość Polaków jest już pewna, na kogo odda swój głos w nadchodzących wyborach prezydenckich. CBOS zbadał jak w obecnej fazie kampanii wyborczej Polacy są zdeterminowani w swoim wyborze i czy deklarowane przez nich w sondażach preferencje są już ostateczne.
Jak wynika z badania, 59 proc. Polaków zapowiada swój udział w wyborach i są oni pewni swojego wyboru. Jaką decyzję podejmą wiedzą już zwłaszcza zwolennicy Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Wyborcy deklarujący swoje poparcie pozostałym kandydatom zakładają możliwość zmiany swojej decyzji wyborczej.


Reklama

Najwyższy poziom zdecydowania prezentuje elektorat Bronisława Komorowskiego - aż 63 proc. badanych jest pewna, że odda właśnie na niego swój głos. 19 proc. badanych deklaruje, że jest prawie pewna swojej decyzji. Nieco słabiej zmobilizowany i trochę mniej pewny jest elektorat Andrzeja Dudy - stuprocentową pewność oddania swojego głosu na kandydata PiS deklaruje 57 proc. jego zwolenników, a 18 proc. jest prawie pewna, że go poprze.

Jak wynika z badania CBOS istotnym powodem zmiany decyzji wyborczej jest przekonanie o tym, kto ma największe szanse na zwycięstwo. Według respondentów zdecydowanym faworytem wyborów jest Bronisław Komorowski. W jego zwycięstwo wierzy 66 badanych. Tylko 10 proc. badanych wskazuje Andrzeja Dudę na pewnego zwycięzcę. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

NAJNOWSZE SONDAŻE, WIADOMOŚCI I CIEKAWOSTKI WYBORCZE. CZYTAJ WIĘCEJ>>>