Po zakończeniu głosowania komisje obwodowe niezwłocznie przystąpią do obliczania wyników - tłumaczy szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Reklama

Po zamknięciu lokalu, komisja odpieczętowuje urnę wyborczą i wszystkie karty wysypuje na stół, po czym każdą kartę sprawdza czy jest ważna i czy głos jest ważny. Członkowie komisji sprawdzają ważności oddanych głosów na poszczególnych kandydatów - wyjaśnia Beata Tokaj.

Protokoły z głosowania w komisjach obwodowych są przesyłane do okręgowych komisjach wyborczych.

W wyborach prezydenckich dużym zainteresowaniem cieszy się głosowanie korespondencyjne, wysłano ponad 42 tys pakietów wyborczych.

Oficjalne wyniki głosowania zostaną podane wówczas, gdy wszystkie głosy oddane za granicą zostaną policzone, w tym te oddane korespondencyjnie - wyjaśnia Beata Tokaj.

Najwięcej wniosków o głosowanie korespondencyjnie zostało złożonych za granicą. Podobnie będzie w drugiej turze.

Pakiety wyborcze w głosowaniu korespondencyjnym są dostarczane do komisji obwodowych w dniu głosowania czyli w niedzielę, natomiast za granicą, jest to uzależnione od zmiany czasu - dodaje szefowa KBW.

Podczas pierwszej tury głosowania, najdłużej trzeba było czekać na wyniki głosowania z Warszawy. Do tego okręgu doliczane są właśnie głosy oddane za granicą.

ZOBACZ TEŻ: Incydenty podczas wystąpienia Komorowskiego. BOR interweniuje. WIDEO>>>