PiS i PSL to najwięksi wygrani w wyborach samorządowych. SLD i Nowa Prawica - najwięksi przegrani. To ocena sondażowych wyników wyborów samorządowych profesora Bohdana Szklarskiego.

Reklama

Jak wynika z sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu - PiS zdobywa 31,5 procent głosów. Drugie miejsce zajęła PO z wynikiem 27,3 procent. Na trzecim miejscu jest PSL z 17 procent poparcia. Mandaty do sejmików zdobył także komitet SLD-Lewica Razem z wynikiem 8,8 procent. Pozostałe ogólnopolskie komitety nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Profesor Szklarski podkreśla, że PiS może być bardzo zadowolony,. zwłaszcza, że czas wyborów jest wyjątkowo przykry dla Prawa i Sprawiedliwości, wziąwszy pod uwagę chociażby tzw. aferę madrycką. Zwraca przy tym uwagę, że bardzo dobry wynik osiągnęło tez Polskie Stronnictwo Ludowe i nic dziwnego, że prezes partii Janusz Piechociński dzisiaj triumfuje.

Politolog jest natomiast zdziwiony wynikiem SLD. Zaznacza, że z lewicą w Polsce dzieje się coś złego. - Brakuje tam przwództwa, które jest podzielone - uważa rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej.

W ocenie profesora Szklarskiego, blisko 40-procentowa wyborcza frekwencja to dobry wynik. Tym bardziej, że, jak podkreśla, nie było przyzwoitej kampanii przed wyborami.