Myślę, że zobaczymy jeszcze, jak będą się rozkładały mandaty, bo przy słabym wyniku SLD jest szansa na to, że tych mandatów będzie trochę więcej, jeśli chodzi o PSL, niż 4 lata temu. Pewnie w większości wypadków da się spokojnie złożyć koalicję z PO - mówi w rozmowie z RMF FM Marek Sawicki. Zapewnia, że partner rządowy jest też naturalnym koalicjantem w sejmikach i samorządach.

Jego zdaniem, we wszystkich sejmikach da się bez problemu stworzyć koalicję bez PiS i przejąć władzę, mimo zwycięstwa w tych regionach partii Jarosława Kaczyńskiego. Sawicki tłumaczy też, że ludowcy wykluczają koalicję z Prawem i Sprawiedliwością po kampanii wyborczej tej partii. Ja myślę, że PiS mocno pracował na to w tej kampanii wyborczej, poprzez bardzo brutalny atak na PSL, więc warto byłoby, żeby się zastanowił czy chce rzeczywiście mieć w przyszłości jakiekolwiek zdolności koalicyjne, czy tylko i wyłącznie chce prowadzić politykę przez walkę - stwierdza.

Polityk PSL uważa też, że sukces PSL - z wyników cząstkowych wynika, że partia osiągnęła średnio 17,7 proc. poparcia w wyborach do sejmików - wzmocnił Janusza Piechocińskiego. Piechociński dwa lata temu obiecywał wynik dwucyfrowy, ma ten wynik dwucyfrowy, teraz czas byłoby, żeby ten wynik dwucyfrowy pojawił się z dwójką z przodu - mówi. Dlatego też nie wyklucza, że lider ludowców wystartuje w przyszłorocznej kampanii prezydenckiej. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Awarie systemu PKW, problemy z podaniem wyników... Relacja na żywo>>>