Zgodnie z komunikatem PKW, w I turze udało się wybrać włodarzy 1584 gmin, II tura czeka nas w 890 gminach. 30 listopada pójdziemy do urn między innymi w Warszawie. Dotychczasowa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie broniła stanowiska w walce z Jackiem Sasinem z PiS.

Reklama

Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów

Głosowanie odbędzie się w Bydgoszczy. Tu Konstanty Dombrowicz startujący z własnego komitetu zmierzy się z Rafałem Burskim z PO. W Białymstoku obecny prezydent Tadeusz Truskolaski prawie uniknął II tury, ale zabrakło mu do tego kilku głosów. Powalczy z kandydatem PiS Janem Dobrzyńskim. W Elblągu Jerzy Wilk z PiS, który władzę zdobył po referendum odwołującym ówczesne władze z PO, będzie walczył o utrzymanie fotela prezydenta z Markiem Wróblewskim z PSL.W Kołobrzegu zmierzą się kandydaci PO i lokalnego komitetu - Janusz Gromek i Wioletta Dymecka.

CZYTAJ TAKŻE: Jak sfałszować wybory samorządowe? "Każdy internauta może to zrobić">>>

W Poznaniu dotychczasowy prezydent Ryszard Grobelny powalczy z kandydatem PO Jackiem Jaśkowiakiem. Obecny prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak z PiS będzie walczył z Radosławem Witkowskim z PO. Niespodzianka w Słupsku - tu do II tury dostał się Robert Biedroń z Twojego Ruchu startujący z własnego komitetu. Będzie rywalizował z lokalnym politykiem Markiem Konwińskim z P

We Wrocławiu Rafał Dutkiewicz popierany przez PO będzie musiał walczyć z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką. W Opolu kampanię nadal będą prowadzić Arkadiusz Wiśniewski i Michał Ociepa - obaj startujący z własnych komitetów. Bój o Katowice rozegra się między Andrzejem Sośnierzem z PiS a Tomaszem Krupą z lokalnego komitetu. Do wysiłku zmuszony został też Paweł Adamowicz z PO, któremu nie udało się w odróżnieniu od poprzednich lat, wygrać w I turze. Powalczy z Andrzejem Jaworskim z PiS. W Olsztynie odwołany w niesławie były prezydent Jerzy Małkowski będzie walczyć z Piotrem Grzymowicz

Kraków również poczeka na prezydenta. Obecny Jerzy Majchrowski zetrze się 30 listopada z Markiem Lasotą z PiS.

W Szczecinie obecny prezydent Piotr Krzystek będzie rywalizował z Małgorzatą Jacyną-Witt.

Wśród miast, gdzie wybrano już włodarzy są: Gdynia z Wojciechem Szczurkiem, który po raz kolejny zdobył blisko 80 procent głosów, Gorzów Wielkopolski z prezydentem Jackiem Wójcickim startującym z komitetu Ruchów Miejskich. Łódź - tam będzie rządzić Hanna Zdanowska z PO, Płock - również kandydat PO Jacek Nowakowski, Lublin, gdzie prezydentem pozostanie Jan Żuk z PO, Kielce - tu rządzić będzie nadal Kazimierz Lubawski startujący z własnego komitetu. Wyborów nie będzie też w Rzeszowie, gdzie u władzy pozostanie Tadeusz Ferenc.