Szef Platformy Obywatelskiej był pytany w Radiu Zet o kampanijne "PiS-busy". Po niedzielnej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki udał się takim autobusem do Łowicza. Szef rządu od tej wizyty rozpoczął objazd po Polsce, w trakcie którego politycy partii będą promować program PiS na wybory samorządowe.

Schetyna pytany, czy "wsiądzie do busa tak, jak premier Mateusz Morawiecki", odpowiedział, że Koalicja ma "inną konstrukcję kampanii". Wyjaśnił, że będzie ona "oparta na aktywnościach lokalnych, regionalnych, wojewódzkich".

Dopytywany, czy zostanie "motorem tej kampanii", Schetyna powiedział: "będziemy organizować konwencje, będzie bardzo wiele spotkań, będzie dużo spotkań z ludźmi". - Ja nie chcę uciekać, nie chcę zamykać się w autobusie, nie chcę patrzeć tak, jak Morawiecki przez szybę autobusu na polską rzeczywistość i udawać, robić "ustawki" na stacjach benzynowych - podkreślił.

Schetyna tłumaczył, że samorząd "ma być blisko ludzi, ma realizować ich oczekiwania, ma szanować lokalne społeczności, ma być oszczędny, skromny i skutecznie gwarantować to wszystko, co jest niezbędne, żeby żyło się wygodnie i normalnie". - Chcemy pokazać, jak ważne są te wybory samorządowe, jak dużo będzie zależeć od naszej aktywności, obecności przy urnach, jak ważne jest, żeby obronić samorząd przed centralistyczną polityką PiS - dodał.

Lider PO w wywiadzie mówił również o "sześciopaku", czyli sześciu punktach kampanii samorządowej. - Będziemy mówić, w jaki sposób wprowadzimy realną zmianę, żeby odczuli ją mieszkańcy na poziomie miast, powiatów, też wsi. Będziemy mówić dużo o polskiej szkole, o młodych ludziach, o polityce senioralnej, o infrastrukturze, o konkretnych rozwiązaniach - wyjaśnił. - Idziemy w takie "kamienie milowe", te sześć kroków, które pokażemy, co zrobimy w ciągu pięciu lat, kiedy wygramy wybory do samorządu - dodał.

W sobotę w Warszawie Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej zainauguruje kampanię wyborczą do samorządu. Zaprezentowane ma zostać m.in. hasło wyborcze koalicji i sześć głównych propozycji programowych.