Patryk Jaki zarzucił władzom samorządowym stolicy, że pozwoliły na chaotyczną zabudowę dawnych terenów przemysłowych na Służewcu, gdzie obecnie znajduje się zagłębie biurowe, czyli tzw. Mordor. - Wyrażono zgodę na budowę w jednym miejscu 100 tys. miejsc pracy, a do dzisiaj się myśli, w jaki sposób zapewnić komunikację, miejsca parkingowe, w jaki sposób rozwijać tak ważną część miasta - przekonywał.

Reklama

- Docelowo problemy komunikacyjne Mordoru chciałbym, żeby zostały rozwiązane poprzez budowę metra - zapowiedział kandydat na prezydenta. - Do tego czasu potrzebne są miejsca parkingowe.

Wyjaśnił, że na ten cel chciałby wykorzystać tereny, które znajdują się na terenie zajezdni autobusowej, w miejscach publicznych, i stworzyć dzięki temu ośmiokondygnacyjny parking.

Według Jakiego na parkingu, który znajdowałby się wzdłuż ulicy Konstruktorskiej, powstałoby nawet 1500 miejsc parkingowych. Zaznaczył, że to rozwiązanie jest niedrogie, bo powstałoby na gruntach miejskich, a sama zajezdnia mogłaby normalnie funkcjonować na poziomie "0".

- To jest moje zobowiązanie - powiedział. - Oczywiście szczegóły określi projekt i program funkcjonalny.

- Pomysł ośmiokondygnacyjnego parkingu na tzw. Mordorze jest nieporozumieniem, przepisem na jeszcze większe korki i zanieczyszczenie powietrza. Tego typu parkingi powinny powstawać na przedmieściach - skomentował kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy Jan Śpiewak.

Reklama

Podkreślił, że codziennie do Warszawy wjeżdża 15 tys. samochodów. - To jest liczba, która nie może się zwiększać, ona się musi zmniejszać. Niestety propozycje Patryka Jakiego idą w tę stronę, żeby liczba samochodów się zwiększała - ocenił.

Zdaniem Śpiewaka zagospodarowanie tzw. Mordoru jest przykładem "bezrozumnej polityki ratusza". - Hanna Gronkiewicz-Waltz pozwoliła deweloperom zabudować Służewiec Przemysłowy bez żadnych ograniczeń, a potem się nagle okazuje, że jest problem, bo nie ma jak dojechać i wyjechać - mówił. Dodał, że Mordor "jest najlepszym przykładem tego, jak miasto nie powinno się rozwijać".

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 4 listopada.