Znicze zapłonęły w miejscach dwóch największych w ostatnim czasie katastrof na Śląsku. W pobliżu placu po zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich i przy kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej.
Tysiące osób oddały hołd ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz. W byłym obozie zapłonęły znicze w miejscach uświęconych krwią więźniów. Zapalali je głównie oświęcimianie, ale również byli więźniowie, kombatanci. Podobnie uczczono pamięć ofiar obozu koncentracyjnego na Majdanku.
W całym kraju zapłonęły znicze przy mogiłach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Wojsko wystawiło warty honorowe na cmentarzach, w miejscach straceń i przy pomnikach ofiar.
Groby najbliższych odwiedzali katolicy, prawosławni, ewangelicy, Romowie... Na wielu cmentarzach odbyły się kwesty. Ta najsłynniejsza, bo już 33., na warszawskich Powązkach. Jak co roku, pieniądze na odnowę zabytkowych nagrobków zbierali artyści i aktorzy.
Na cmentarzach i w miejscach pamięci narodowej w Polsce i poza jej granicami. Przy grobach bliskich i zbiorowych mogiłach. Przy krzyżach przydrożnych, upamiętniających ofiary wypadków. Kwiaty, znicze, honorowe warty, modlitwy, chwila zadumy - tak Polacy czczą pamięć zmarłych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama