Kraków

Reklama

Krakowski Rynek zmienił się w największą w Europie scenę klubową z "parkietem" o powierzchni blisko 10 tys. metrów kw. Pod Wieżą Ratuszową stanęła scena o wymiarach 45 na 12 m. Z obu jej stron umieszczono ekrany diodowe - każdy o powierzchni 50 m kw. Rynek oświetlało ok. 200 świateł i 12 kolorowych laserów dużej mocy.

Na krakowskiej imprezie - według szacunków policji oraz organizatorów - bawiło się sto tysięcy osób. Publiczność tańczyła w rytm największych przebojów przygotowanych przez DJ-ów. Gwiazdą wieczoru była Agnieszka Chylińska.

"Zabawa, w której uczestniczyło ok. 100 tys. osób, przebiegła bardzo spokojnie" - powiedziała Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji. Po zakończeniu "Wow! Night. Music Square Session" uczestnicy imprezy mogli wrócić do domów korzystając z uruchomionych specjalnie na tę noc autobusów i tramwajów.

Warszawa

Motywem przewodnim zabawy w Warszawie była twórczość Michaela Jacksona. Największą atrakcją dla fanów zmarłego w tym roku króla popu był występ jego naśladowcy - Earnesta Valentino. Na scenie pojawiła się także siostra Michaela - La Toya Jackson, która powiedziała, że to jeden z jej najlepszych Sylwestrów i podziękowała warszawiakom za to, że zawsze wspierali jej rodzinę i że wciąż kochają jej brata.

Imprezę zorganizowaną na Placu Konstytucji transmitowała telewizja Polsat. Na wielkiej scenie zaśpiewali m.in. Andrzej Piaseczny, Stachursky, Lady Pank, Edyta Górniak, Muniek, Maciej Maleńczuk, Urszula, Norbi, Big Cyc i Formacja Nieżywych Schabuff. Usłyszeć można było też największe przeboje zagranicznych wykonawców: Snap!, Shaun Baker, Bananaramy i September.

O zapewnienie warszawiakom dobrego humoru starała się także kabaretowa grupa "Formacja Chatelet". Obiektem jej żartów byli m.in. Radio Maryja i ojciec Tadeusz Rydzyk oraz homoseksualiści.

Impreza, na której - według policji - bawiło się 90 tysięcy osób, przebiegła spokojnie.Łódź

Kilkanaście tysięcy osób przywitało Nowy Rok na Placu Wolności. Publiczność, w mroźną noc, na scenie przypominającej kosmiczny spodek rozgrzewali m.in. Maryla Rodowicz i Doda, Kombii, Ewa Farna, Łukasz Zagrobelny, Blue Cafe i Oceana.

Multimedialna scena stanęła wokół zasłoniętego pomnika Tadeusza Kościuszki; miała 27 metrów średnicy, a na jej budowę zużyto ok. 20 ton stalowych i aluminiowych elementów. Całość przykryta była przezroczystym i podgrzewanym dachem. Zabawę transmitowała TVP2.

Koszalin

To była największa impreza sylwestrowa w historii miasta. Gwiazdą wieczoru była Kayah. Obok niej na ustawionej przed ratuszem multimedialnej scenie o powierzchni 140 m kw. występowali również: Maria Sadowska, zespół Sofa, DJ Funkyfresh, DJ Hugo, duet Mosquitoo i kilka lokalnych zespołów.

Według organizatorów koszaliński sylwester był największą tego typu imprezą na Pomorzu. Zgromadził nawet 20 tysięcy ludzi. Z tego powodu centrum miasta zostało całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego.

Reklama

Było bezpiecznie

Imprezy plenerowe zorganizowano jak co roku w wielu miastach Polski. Ludzie bawili się pod chmurką również m.in. w Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni, czy Wrocławiu. Gdyby zliczyć wszystkich imprezowiczów w całym kraju, z pewnością można mówić o setkach tysięcy osób.

Mimo takich tłumów w centrach największych miasta, sylwestrowa noc upłynęła spokojnie. Jak poinformowała Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji, nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów. "Nie mamy informacji o żadnych poważniejszych incydentach związanych z odpalaniem fajerwerków czy np. bójkami" - powiedziała Hamelusz.

Jak dodała, w Sylwestra - do godz. 24 - doszło w sumie do 82 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 107 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 189 nietrzeźwych kierowców.

Jeszcze w najbliższe dni na drogach będzie więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze spodziewają się, że wiele osób dopiero w niedzielę zdecyduje się na powroty nie tylko z sylwestrowych, ale też ze świątecznych wyjazdów. Sprawdzać będą więc prędkość z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut i m.in. sposób przewożenia dzieci. W razie konieczności będą też rozładowywać korki.