Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś będzie pogodnie. Temperatura maksymalna od -16 st. Celsjusza na północnym wschodzie, do -11 st. miejscami na zachodzie i południu, jedynie na Pomorzu Zachodnim i Wybrzeżu, od -10 do -8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Noc także pogodna, ale uwaga na niezwykle siarczysty mróz! Temperatura minimalna spadnie do -27 st. na północnym wschodzie. -16 st. Celsjusza będzie na krańcach zachodnich, jedynie nad morzem od -14 do -11 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresowo silniejszy, południowo-wschodni i wschodni.

A jak będzie w Warszawie? W dzień słonecznie i mroźno. Temperatura maksymalna -14 st. Celsjusza, -15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna -21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Centra Zarządzania Kryzysowego i instytuty meteorologiczne ostrzegają przed ryzykiem wychłodzenia organizmu, zamarzaniem instalacji, a także tworzeniem się zatorów lodowych na rzekach.

Wszyscy, którzy zauważą osoby przebywające na mrozie, potrzebujące pomocy, powinni poinformować straż miejską lub policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zaapelował do samorządów, by w czasie mrozów zwróciły szczególną uwagę na osoby bezdomne. W Krakowie w 10 punktach miasta od soboty palą się koksowniki. Ustawiono je w najważniejszych węzłach przesiadkowych komunikacji miejskiej oraz w punktach, w których gromadzą się bezdomni. "W Małopolsce przygotowanych jest 1400 miejsc w noclegowniach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają ponad 6 tys. gorących posiłków każdego dnia" - przypomniała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Warszawie informuje, że w województwie mazowieckim na Pilicy w Białobrzegach poziom wody w wyniku piętrzenia przez lód wzrósł powyżej stanu ostrzegawczego. Przekroczenie stanu alarmowego w dalszym ciągu utrzymywać się będzie na Wiśle w Kępie Polskiej, a przekroczenia stanów ostrzegawczych - na Wiśle w Wyszogrodzie i na Bugu we Frankopolu.

Według Biura Prognoz Hydrologicznych w Poznaniu w woj. lubuskim w ciągu najbliższej doby na odcinku dolnej Warty będą się utrzymywać wysokie stany wody spowodowane dużą ilością lodu. W okolicy Kostrzyna i Gorzowa Wielkopolskiego na Warcie przekroczony został stan ostrzegawczy. Powoduje to zagrożenie powodziowe dla obszarów przybrzeżnych.