"Ja takich rzeczy nie mówiłem. To nie są moje poglądy" - mówi radiu TOK FM biskup Tadeusz Pieronek. Stanowczo dementuje fragmenty wywiadu, jaki ukazał się we włoskim portalu katolickim Pontifex.Roma.

Co trafiło do internetu? Według Pontifex.Roma, krakowski biskup pytany przez dziennikarza portalu Pontifex.Roma, skąd biorą się głosy o polskim antysemityzmie, miał odpowiedzieć, że opinie te rozpowszechniają "osoby, które nie uczyły się historii". "Niewątpliwie w obozach koncentracyjnych umierali w większości Żydzi, ale na liście są też Polacy, Cyganie, Włosi i katolicy. Nie wolno więc zawłaszczać tej tragedii, by uprawiać propagandę"- cytuje strona słowa Tadeusza Pieronka.

"Szoah jako taki to żydowski wymysł (w oryginalnym tekście: "invenzione ebraica"), można by równie dobrze mówić z taką samą mocą i ustanowić dzień pamięci także o licznych ofiarach komunizmu, prześladowanych katolikach i chrześcijanach" - miał tłumaczyć duchowny.

>>> Pieronek: Holokaust? "Żydowski wymysł"

Teraz precyzuje swe słowa. "Szoah jest w tym znaczeniu wymysłem Żydów, że ta nazwa pochodzi ze środowisk żydowskich. Nazwa, a nie to co się stało" - mówi biskup Pieronek.

Nie ze wszystkich słów cytowanych w wywiadzie się wycofuje. Jego zdaniem prawdą jest na przykład zdanie o wpływie środowsk żydowskich na świecie. "Ale oni, Żydzi, mają dobrą prasę, ponieważ dysponują potężnymi środkami finansowymi, ogromną władzą i bezwarunkowym poparciem Stanów Zjednoczonych i to sprzyja swego rodzaju arogancji, którą uważam za nie do zniesienia" - powiedział biskup portalowi. W rozmowie z TOK FM potwierdził, że tak właśnie uważa.

Jakie słowa jeszcze padły w wywiadzie dla katolickiego portalu? Na pytanie, czy sądzi, że pamięć o Holokauście jest instrumentalnie wykorzystywana, Tadeusz Pieronek odparł: "Oczywiście, że tak. Wykorzystywana jest jako broń propagandowa i to w celu osiągnięcia nieuzasadnionych często korzyści".

"Powtarzam, z historycznego punktu widzenia nie jest prawdą, że w obozach zginęli wyłącznie Żydzi, prawda ta jednak jest dziś niemal ignorowana"- stwierdził.

Czytaj dalej >>>


Biskup wyraził ponadto opinię, że Palestyńczycy padają ofiarami niesprawiedliwości ze strony Izraelczyków.

"Widząc zdjęcia muru nie sposób nie stwierdzić, że popełnia się kolosalną niesprawiedliwość wobec Palestyńczyków, którzy traktowani są jak zwierzęta a ich prawa są co najmniej gwałcone"- ocenił. "Ale o tym, przy wspólnictwie międzynarodowych lobbies, niewiele się mówi. Niech się ustanowi dzień pamięci także dla nich. Oczywiście to wszystko nie zaprzecza hańbie obozów koncentracyjnych i aberracjom nazizmu"- zauważył biskup Pieronek.