"Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem Krakowa. Pan prezydent Lech Kaczyński miał być honorowym obywatelem, ale wniosek ten na jego życzenie wycofano, by nie było to traktowane jako element kampanii wyborczej" - mówił PAP prezydent Majchrowski.

Reklama

Prezydentowi Kaczorowskiemu przyznano tytuł honorowego obywatela Krakowa w 1997 r. w uznaniu jego zasług w działalności na rzecz odzyskania niepodległości Polski poprzez walkę zbrojną i aktywną działalność polityczną oraz społeczną na emigracji.

W marcu o przyznanie honorowego obywatelstwa dla Lecha Kaczyńskiego wnioskowali radni PiS, którzy w ten sposób chcieli uhonorować go za zasługi na rzecz ochrony zabytków Krakowa. Jak argumentowali, w czasie prezydentury L. Kaczyńskiego znacząco wzrosły środki przekazywane Społecznemu Komitetowi Ochrony Zabytków Krakowa z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.

W tym roku jest to 42 mln zł. Radni PO uznali inicjatywę za działanie wyborcze na rzecz urzędującego prezydenta i ostro zaprotestowali. Sam prezydent poprosił więc krakowskich radnych w liście o zaniechanie procedury przyznawania mu tytułu honorowego obywatela Krakowa.

Na razie nie wiadomo, która z ulic nosiłaby imię R.Kaczorowskiego. Imię Lecha Kaczyńskiego - według jednej z propozycji - miałoby otrzymać Rondo Mogilskie. Przemawia za tym fakt, że jest ono położone w centrum miasta i to, że w tym przypadku nie zachodziłaby potrzeba wymiany dokumentów ze względu na zmianę adresu. Czy tak się właśnie stanie, zdecyduje Rada Miasta Krakowa.

Także jedna z ulic w stolicy Gruzji będzie nosiła imię Lecha Kaczyńskiego - poinformowała w poniedziałek agencja Nowosti-Gruzja, powołując się na mera Tbilisi Gigi Uguławę. Kwestia ta będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu stołecznych władz.

Według Uguławy, w osobie prezydenta Kaczyńskiego, który zginął w sobotę w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, świat stracił "przywódcę, który zawsze bronił ideałów związanych z walką o wolność i demokrację".

"Wybierzemy piękną ulicę i nazwiemy ją imieniem zmarłego tragicznie prezydenta Polski" - dodał mer.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili polecił w sobotę nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji, najwyższe gruzińskie odznaczenie państwowe.

W niedzielę w Gruzji w związku ze śmiercią polskiego prezydenta ogłoszono żałobę narodową.

Rządowy samolot Tu-154M rozbił się w sobotę rano pod Smoleńskiem, gdy delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała na uroczystości do Katynia. Zginęło 96 osób - wszystkie znajdujące się na pokładzie maszyny.