Poinformował o tym minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który w piątek w Moskwie współprzewodniczył posiedzeniu polsko-rosyjskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Ze strony rosyjskiej jego partnerem był minister transportu Igor Lewitin.

Reklama

Grabarczyk przekazał, że strona rosyjska zwróciła się do Polski o pomoc w usuwaniu skutków katastrofy w kopalni Raspadskaja. Podał, że między 1 a 4 czerwca do Rosji przyjedzie polska delegacja z wiceministrem gospodarki, wojewodą śląskim i specjalistami z 20 polskich firm górniczych. Oceni ona sytuację i zaproponuje konkretną pomoc.

Lewitin wyjaśnił, że Polska ma duże doświadczenie w wydobyciu węgla w kopalniach podziemnych. "Wiemy, że Polska posiada nowoczesne technologie, w tym w dziedzinie zabezpieczenia przed metanem. Poprosiliśmy, aby zaprezentowała te technologie naszym kolegom z ministerstwa energetyki, a jeśli zajdzie taka potrzeba - również w samej kopalni" - oświadczył szef resortu transportu Rosji.

"To wspólne zadanie, które rozwiązują rządy Rosji i Polski. Poprosiliśmy polskich kolegów, by podzieli się z nami doświadczeniami" - dodał.

Jednym z głównych tematów posiedzenia Komisji Międzyrządowej była współpraca w sektorze paliwowo-energetycznym. Lewitin poinformował, że Rosja zaproponowała Polsce udział w budowie Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim, a także wspólne wykorzystanie polskich możliwości przesyłu energii elektrycznej i jej wspólną sprzedaż w Europie. Zaproponowała także swoje usługi w budowie elektrowni w Polsce.

>>>Czytaj dalej>>>Reklama

"Integracja naszych sieci energetycznych w celu dostaw energii elektrycznej do Polski i dalej do Europy ma perspektywy. Nasi koledzy pracują w tym kierunku" - oświadczył.

Grabarczyk przekazał, że rozmawiano "o możliwości korzystania z energii elektrycznej produkowanej w obwodzie kaliningradzkim". "W tej chwili przeprowadzana jest w Polsce analiza, czy przedsiębiorstwo Polskie Sieci Energetyczne (PSE) będzie zainteresowane budową mostu energetycznego, łączącego system energetyczny obwodu kaliningradzkiego z polskim, a tym samym - europejskim. Efekty tej analizy mają być znane w III kwartale tego roku" - poinformował polski minister infrastruktury.

Według Grabarczyka, "współpraca gospodarcza między Rosją i Polską zaczyna być coraz bardziej normalna". "Do kolejnego posiedzenia komisji dochodzi po roku. Zaczynamy pracować w normalnym rytmie. Kolejne posiedzenie zaplanowaliśmy na pierwszą połowę 2011 roku. Między pierwszym a drugim posiedzeniem mieliśmy trzyletnią przerwę. Tylko pracując systematycznie, możemy być skuteczni" - zaznaczył.

Posiedzenie Komisji poprzedziły, w czwartek, spotkania grup roboczych, działających w ramach tej struktury. Były to zespoły zajmujące się sprawami handlu i inwestycji, a także współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym, rolnictwie oraz turystyce.

W wyniku dwudniowych obrad podpisano m.in. program dwustronnej współpracy w sferze małej i średniej przedsiębiorczości, a także memorandum o współpracy w dziedzinie budowy maszyn i obróbki metalu.