Idea uczczenia kotów specjalnym świętem powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Kocie święto obchodzone jest w wielu krajach, które co roku organizują imprezy z tej okazji. Jak podkreślają polscy organizatorzy, święto to ma przede wszystkim uwrażliwić ludzi na los bezdomnych zwierząt i skłonić do pomocy kotom wolno żyjącym.

Głównym punktem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Kota w Polsce jest: pokaz kotów w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i uroczysta gala, podczas której przyznany zostanie tytuł "Kociarza Roku 2007".

W tym roku do tego tytułu nominowany jest, trzeci raz z rzędu, prezydent Lech Kaczyński - za zaangażowanie w tworzenie programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Przez cały dzień, w ramach akcji "Rasowce - Dachowcom", wolontariusze będą zbierać dary pieniężne i rzeczowe dla bezdomnych kotów. W trakcie pokazu będzie też można skorzystać z bezpłatnych konsultacji weterynaryjnych oraz spotkać się z autorami książek o kotach, Dorotą Sumińską i Franciszkiem Klimkiem, a także obejrzeć wystawę fotografii "Kot i człowiek".

Do akcji "Rasowce - Dachowcom” przyłączyć mają się także inne polskie miasta, w których podczas Światowego Dnia Kota odbędą się pokazy kotów, zbiórki pieniędzy i imprezy towarzyszące.