Naukowcy z Sopotu stworzyli zadziwiający program komputerowy wyposażony w sztuczną inteligencję i analizator języka naturalnego, którego głównym przeznaczeniem będzie łapanie pedofilów. Już wkrótce zacznie on przeczesywać internet - pisze "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Cerber będzie analizował zapisy rozmów na czatach przeznaczonych dla dzieci. Sam będzie żartować, zaczepiać, droczyć się i na bieżąco opracowywać portret rozmówcy. Jednocześnie program będzie wyszukiwał podejrzane zdania czy propozycje.

"Nad systemem pracuje 25-osobowy zespół specjalistów od informatyki, logików, językoznawców i psychologów wspomagany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wyższą Szkołę Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie" - mówi "Gazecie Wyborczej" Michał Wroczyński z sopockiej firmy Fido Intelligence.

"Efektem pracy jest system analizy języka naturalnego, podobny do owianego tajemnicą systemu wywiadowczego ECHELON, stworzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). ECHELON monitoruje na całym świecie telefony, radio i internet w celu wykrycia potencjalnych terrorystów czy szpiegów" - dodaje.

W razie potrzeby system przekaże portret zachowań danego użytkownika sieci wraz z zapisami rozmów do odpowiednich administratorów czy do policyjnej bazy danych. Może to dotyczyć nie tylko pedofilów, ale także osób używających sieci do grożenia innym internautom czy wpisujących rasistowskie komentarze na forach.