>>>Zobacz, jak będzie wyglądać niesamowita wystawa w Centrum Nauki Kopernik

Reklama

Ekspozycja przygotowana zostanie z myślą o nastolatkach i tzw. "młodych dorosłych" w wieku od 17 do 25 lat. Centrum Nauki Kopernik zamierza zainteresować w ten sposób młodzież nauką i przyciągnąć ją do odwiedzania tego typu instytucji. "Aby wystawa odpowiadała oczekiwaniom młodych ludzi, musieliśmy najpierw poznać ich potrzeby, dlatego przeanalizowaliśmy wiele badań społecznych i marketingowych oraz przeprowadziliśmy mnóstwo konsultacji z osobami zajmującymi się młodzieżą" - mówi Małgorzata Kot z CNK.

Wystawa będzie podejmowała tematykę nauk społecznych oraz najnowszych gałęzi techniki, takich jak: biotechnologia, robotyka czy technologie informatyczne. Urządzenia zostaną zgrupowane w czterech działach: "Ja", "Ja i Ty", "Ja-My-On"" oraz "Ja-Świat", które zwiedzający będzie przechodził kolejno. "Galeria dla młodzieży" będzie składać się z 76 eksponatów, wytworzonych przez niemiecką firmę ArchiMeDes. Ekspozycja zajmie ponad 1000 metrów kwadratowych na parterze modułu B Centrum Nauki Kopernik.

Zaprojektuj sobie okładkę magazynu

"Wystawa będzie połączona z interaktywną grą, poza tym będzie możliwość komunikowania się z eksponatami za pomocą telefonów komórkowych" - mówi Małgorzata Kot. "Śmiało można powiedzieć, że ekspozycja będzie połączeniem najnowszej technologii multimedialnej z pionierską techniką informatyczną. Zwiedzający bowiem będą mogli m.in. przejść przez kosmiczny tunel, sterować robotami znajdującymi się w specjalnym terarium, czy zaprojektować okładkę kolorowego magazynu" - dodaje.

Przewidziana jest także produkcja własnego filmu na tle komputerowo wygenerowanej scenografii. Najlepsze nagrania zostaną zamieszczone na internetowym serwisie YouTube. Jedna z ekspozycji ma zostać poświęcona polityce. To właśnie w tym miejscu zostanie zainstalowana specjalna scena umożliwiająca występ przed parlamentem .

"Młodzi ludzie będą musieli sami ułożyć własne przemówienie, a w zależności od głoszonych poglądów sala będzie nagradzać wystąpienie brawami lub buczeniem" - mówi Małgorzata Kot. Natmiast osoby zainteresowane lingwistyką będą mieli szansę posłuchania brzmienia 50 wybranych języków świata, które zagrożone są wymarciem.

Takiego projektu jeszcze nie było

Prace nad koncepcją tej części CNK rozpoczęły się już w 2006 roku, a od połowy tego roku prowadzone były intensywne rozmowy z firmami projektowymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii, Froncji oraz Wielkiej Brytanii. Ostatecznie przetarg na wystawę wygrała niemiecka firma ArchiMeDes. "Prace nad koncepcją trwały tak długo, gdyż do tej pory nie było takiego projektu i nie mogliśmy się oprzeć na żadnych wzorcach" - mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Teraz pozostaje tylko dopracowanie wystawy, a w najbliższym czasie zostanie powołany zespół projektowy. Jego zadaniem będzie stworzenie ostatecznego wyglądu ekspozycji. Wszystkie elementy zostaną wyprodukowane w Niemczech, tam także zostaną zorganizowane próbne pokazy dla młodzieży. Ich celem będzie sprawdzenie, czy urządzenia wywołują zamierzony efekt. Otwarcie wystawy planowane jest na drugą połowę 2010 roku.