TVN Style pokazał od dawna zapowiadaną polską wersję brytyjskiego programu "Jak dobrze wyglądać nago". Jego uczestniczki trafiają w ręce stylisty i pod jego okiem zmieniają wizerunek, by na koniec programu wystąpić w rozbieranej sesji fotograficznej. Jak tłumaczyło szefostwo stacji, show ma pokazać uczestniczkom, że i z brzydkiego kaczątka można się przeistoczyć w łabędzia, i to bez ingerencji skalpela.

Reklama

>>>On rozbierze Polki w telewizji

Podobne w swoim założeniu magazyny pokaże wkrótce powstała pół roku temu konkurencyjna stacja Polsat Cafe. W jednym z nich profesjonalne zdjęcia zwykłym Polkom będzie robić piosenkarka Justyna Steczkowska. "To jedyny program, w którym kobiety niezwiązane z show-biznesem mogą poczuć się jak gwiazdy" - mówi Steczkowska o swoim magazynie.

Była modelka Agnieszka Maciąg zadba natomiast o wygląd uczestniczek programu "Metamorfozy Fashion Cafe".

Już na pierwszy rzut oka widać, że oba kanały walczą o widownię niemal taką samą bronią. W obu stacjach zaroi się od talk-show z gwiazdami w roli głównej, poradnikowych magazynów o wychowaniu dziecka, gotowaniu oraz seksie i kostiumowych seriali.

Gdy w Polsacie celebrytów będzie przepytywać Ewelina Kopic w "Grunt to rodzinka", to w TVN Style gwiazdy zagoszczą w "Mieście kobiet" Pauliny Młynarskiej i Jolanty Pieńkowskiej. Gdy stacja koncernu ITI pokaże brytyjski program Anny Richardson "Korepetycje z seksu", Polsat wyemituje program o politycznych skandalach "Seks na weekend".

>>>Jak telewizja robi z kobiety kawałek mięsa

Na tym nie koniec podobieństw - w TVN pięciu modnych amerykańskich gejów będzie pomagać kobietom urządzić mieszkanie, wybrać jadłospis i w co się ubrać, a w Polsacie o dietach opowie Magdalena Wójcik w programie "Jem i chudnę".

Takie podejście do damskiej widowni krytykują eksperci. "To utrwalanie stereotypów i pójście na łatwiznę. Kobiety mają znacznie szersze zainteresowania, chcą wiedzieć nie tylko, jak upiec smaczną bułkę czy jaki krem wybrać" - mówi Urszula Jarecka, socjolog kultury z PAN.

"Można by przecież pokazać na antenie więcej prawdziwego życia, prawdziwych problemów polskich kobiet. Nie tylko gwiazdy i kuchnię" - dodaje.

>>>Pudzian będzie miał własny program

Jednym z nielicznych programów niemających swego odpowiednika u konkurencji będzie magazyn Polsat Cafe o technologicznych nowinkach "Gadżety kobiety". Poprowadzi go była Miss Polonia Ewa Wachowicz. W kanale TVN pojawi się natomiast serial dokumentalny "Lotnisko". Ma on odkrywać przed widzami kulisy funkcjonowania portów lotniczych i pokazywać od kuchni pracę załóg samolotów - w tym stewardes.

Stacje wybierają jednak stereotypowe programy, bo dzięki nim łatwiej jest przebić się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. W sieciach kablowych i na platformach cyfrowych dostępnych jest około 10 kanałów, których główną widownię stanowi płeć piękna - to m.in. Zone Club, Zone Romantica z telenowelami, Kuchnia TV czy Wedding TV.