Dopiero rok po tym jak minister edukacji zdecydowała, że od 2010 roku każdy maturzysta obowiazkowo będzie zdawał maturę z matematyki, dowiedzieli się o tym uczniowie szkół plastycznych. A wszystko przez to, że aż rok trwało przygotowanie specjalnego rozporządzenia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który nadzoruje licea artystyczne.

Reklama

>>>Dyrektor przefarbował włosy dla uczniów

Kiedy uczniowie plastyków się o tym dowiedzieli, kończyli właśnie drugą klasę 4-letniego liceum. To ich zdaniem zdecydowanie za późno, dlatego rozpoczęli protest. Uczniowie i rodzice ze Szczecina wysłali specjalne pismo do ministerstwa, uczniowie z całego kraju wystosowali natomiast petycję.

Uczniowie boją się, że w ciagu dwóch lat nie zdażą się przygotować do egzaminu, tym bardziej że poziom kształcenia matematyki w szkołach artystycznych z reguły jest o wiele niższy, a oni na dodatek muszą obok matury przygotować również prace dyplomowe.

>>>Maturzyści bawią się na przekór kryzysowi

Petycje i protesty na szczęście poskutkowały i minister zdecydował, że przesunie gzamin dla maturzystów z plastyka o rok. Musi się jeszcze na to zgodzić Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rządowe Centrum Legislacji.