1 maja będzie 1827. dniem Polski jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej. W tym czasie nastąpiło wiele zmian, ale tą najważniejszą dla milionów polskich rodzin była na pewno emigracja. Jak obliczyli analitycy portalu Money.pl, w tym czasie z Polski za chlebem wyemigrowało 2,2 milionów osób.

Reklama

Statystycznie każdego dnia z rodziną w Polsce rozstawało się tysiąc emigrantów. Od 2002 roku według GUS liczba Polaków mieszkających za granicą powiększyła się aż czterokrotnie. Najczęściej wybieranym krajem była oczywiście Wielka Brytania, tuż za nią Niemcy i Irlandia. Trochę mniej osób wyjechało do Włoch, Francji i Hiszpanii.

>>>MIliardy czekają na Polaków w obcych urzędach skarbowych

Najwięcej Polaków emigrowało w latach 2005 i 2006 - wtedy z kraju wyjechało milion osób. Najczęściej były to osoby w wieku 24-44 lat z małych miast i wsi, z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub średnim oraz osoby wykształcone z dużych miast w podobnym przedziale wiekowym (25-44 lat). Najczęściej emigrowali mieszkańcy Podkarpacia, Podlasia i województwa świętokrzyskiego.

Reklama

>>>Praca czeka na nas w Belgii i Danii

Ze starej piętnastki drzwi dla polskich pracowników stoją otworem w jedenastu krajach. Od 1 maja swój rynek otwiera także Belgia i Dania. Takiej możliwosci nie dają narazie Niemcy i Austria. Tutaj granice mają być otwarte 30 kwietnia 2011 roku, choć Niemcy zrobili pewne wyjątki - chętnie widzą u siebie polskich inżynierów i elektotechników, łatwiej mają też absolwenci szkół wyższych.