Potwierdzają to synoptycy. "Nad Polską znajduje się wyż znad Atlantyku, który przyniesie piękną pogodę" - mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej.

Reklama

W piątek 1 maja będzie ciepło i słonecznie. Temperatury od 16 stopni na Suwalszczyźnie do 23 na Dolnym Śląsku i Wielkopolsce. W centrum kraju od 18 stopni w piątek do 20 w niedzielę. W sobotę i niedzielę pogoda bez zmian. Dopiero w poniedziałek mogą pojawić się przelotne opady.

W Europie - gdzie również wypoczywają turyści z Polski - pogoda będzie bardziej zróżnicowana, ale nie zabraknie pięknych i słonecznych miejsc. Na pewno udane będą spacery po historycznych uliczkach Pragi - tam przez cały weekend będzie świecić słońce, a temperatury sięgną nawet 20 stopni.

Dobra pogoda czeka na turystów także we Włoszech, Grecji, Hiszpanii i Chorwacji - temperatury od 18 do 20 stopni. To może być też jeden z nielicznych bezdeszczowych weekendów w Londynie, gdzie temperatury będą się wahać od 13 do 15 stopni. Prawdziwe upalne lato zaskoczy turystów, którzy postanowili wyskoczyć na weekend do bardziej egzotycznych krajów. Temperatury mówią same za siebie: Maroko - 19 stopni, Turcja - 20, Tajlandia - 33, Egipt - nawet 35 stopni.

Na tych, którzy marzą jeszcze o pojeżdżeniu na nartach czy snowboardzie, czeka dobra wiadomość. "Na Kasprowym Wierchu mamy jeszcze prawie dwa metry śniegu. Jest bardzo słonecznie, a warunki narciarskie są doskonałe. Temperatury w dzień wahają się około 3 stopni" - mówi dyżurny synoptyk z Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu. To ostatnie miejsce w kraju, w którym można jeszcze pojeździć na nartach.

Polskie miejscowości turystyczne spodziewają się w tym roku najazdu turystów. Z powodu kryzysu Polacy częściej wybierają wypoczynek w kraju niż za granicą. "Na pewno będą tłumy. Ja mam już zarezerwowane wszystkie noclegi od lutego. Turyści chcą u nas wypocząć, pospacerować, obejrzeć ciekawe wystawy, przepłynąć się Wisłą i pojeździć rowerami" - mówi właścicielka pensjonatu Iskra w Kazimierzu Dolnym Halina Zielińska.

Ale turystów nie zabraknie też w takich popularnych miejscach jak Sopot. "Od miesiąca wszystkie pokoje mam już zajęte. Goście przyjeżdżają z całej Polski. Spodziewamy się udanego otwarcia sezonu. Tym bardziej że pogoda wyjątkowo sprzyja" - mówi Andrzej, właściciel kwater w Sopocie. W tym roku popularnością cieszą się wycieczki rowerowe. "Musieliśmy wprowadzić zapisy, aby przed sklepem nie ustawiały się gigantyczne kolejki" - mówi właściciel serwisu rowerów w Warszawie Robert Duda.

Psycholog biznesu Jacek Santorski radzi, aby wolny czas wykorzystać na zregenerowanie sił i odpoczynek od stresu związanego z kryzysowymi zawirowaniami na rynku pracy. "W kryzysie czujemy się bezsilni, bo jest to zjawisko, na które nie mamy wpływu, co powoduje zwiększony stres. W taki weekend świetnie można o zapomnieć o kłopotach. Najlepsze metody to spotkanie z przyjaciółmi, praca w ogrodzie, aktywny wypoczynek, odwiedzenie galerii sztuki" - mówi.