Cygan wystartował w najbardziej prestiżowej kategorii Algorytm. Obok niego w szranki stanęło ponad 4000 informatyków z całego świata. Cygan wszedł do ścisłego finału, a w nim uznał wyższość tylko dwóch innych zawodników.

To nie pierwszy sukces warszawskiego informatyka. Jak przypomina "Życie Warszawy", w 2005 roku jako student zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Code Jam. Dwa lata temu wraz z trójką kolegów zdobył złoty medal w finale akademickich mistrzostw programowaniu zespołowym.

>>>Tureccy hakerzy szykują się do wojny z Polską?

"Dzięki wynikom Marka i innych studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski zajmuje w rankingu TopCoder pierwsze miejsce wśród wielu uczelni z całego świata" - mówi "Życiu Warszawy" prof. Krzysztof Diks, dyrektor instytutu informatyki.

Sukcesów mamy bowiem dużo więcej. W finale inne kategorii - Maraton - drugie miejsce zajął Przemysław Dębiak. A w poprzednich latach Polacy wieloktornie stawali na podium TopCoder Open. Między innymi dwa lata temu trzecie miejsce zajął Paweł Gawrychowski.

Ciekawostką jest to, że zawodom patronuje amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. Jeśli więc polscy informatycy nie zrobią kariery w Polsce, znajdą pewną pracę w USA.