Amerykanie przeprowadzili badania, które pozwalają oszacować stopień zgodności między gustami poszczególnych kobiet i mężczyzn. Wynika z nich jasno, że to właśnie mężczyźni są dużo bardziej zgodni jeśli chodzi o ocenę atrakcyjności pań, niż kobiety.

Reklama

Badania przeprowadzono na grupie 4 tysięcy osób. Każdej z nich pokazano fotografie płci przeciwnej, w wieku 18 - 25 lat. Zadaniem uczestników było ocenienie atrakcyjności osób na fotografiach w skali od 1 do 10. Jeden oznaczało osobę nieatrakcyjną, a dziesięć bardzo atrakcyjną.

>>> Przeciętna uroda kluczem do sukcesu w miłości

Wcześniej członkowie zespołu badaczy dla ułatwienia podzielili osoby na zdjęciach pod względem takich czynników jak: zalotność, pewność siebie, szczupłość, wrażliwość, kształtność u kobiet, czy muskulatura u mężczyzn.

Jak mężczyźni oceniają atrakcyjność kobiet? Okazuje się, że biorą pod uwagę jedynie jej cechy fizyczne. Wysoko oceniają kobiety szczupłe i uwodzicielskie. Ponadtowiększość mężczyzn za bardzo atrakcyjne uznała kobiety, które wyglądają na pewne siebie.

>>> Kobiety brzydzą wąsy i braki w uzębieniu

Ale gust kobiet nie jest jednakowy. Jak pokazały badania niektóre kobiety oceniały jako bardzo atrakcyjnych tych mężczyzn, których inne panie uznały za mało pociągających.Nie bez znaczenia był również wiek uczestników badania. Starsi uczestnicy, za bardziej atrakcyjne oceniali osoby, które się uśmiechały.

Według autorów badań, różnice te są spowodowane innymi doświadczeniami oraz wymaganiami, których kobiety oczekują od mężczyzn i odwrotnie.

Na przykład kobieta, którą mężczyzna uznaje za bardzo atrakcyjną czuję mniejszą chęć rywalizacji z innymi kobietami. Z kolei mężczyzna, żeby zwrócić na siebie uwagę kobiet musi poświęcić sporo czasu i energii, by pokonać potencjalnych konkurentów.