Na największe ulgi mogą liczyć studenci i młodzież. Za niewielką kwotę (maksymalnie do 100 zł, najczęściej ok. 70) młodzi ludzie mogą kupić międzynarodową kartę Euro<26 lub legitymację ISIC. Obie pozwalają na korzystanie ze zniżek w środkach transportu (więc także na kolei), w muzeach, placówkach kulturalnych, niektórych sieciach sklepów, a ponadto gwarantują ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw wypadków honorowane zagranicą. Rabaty są bardzo różne, a większość z nich jest opisana w informatorze, jaki dostajemy razem z legitymacją. Karty są ważne przez rok.

Po zniżki z kartami

W większości krajów europejskich koleje są prywatne, a każda z linii wprowadza swoje promocje i ulgi. Większość z nich honoruje jednak międzynarodowe karty i legitymacje uprawniające do zniżek na przejazdy koleją niemal po całej Europie. Można je kupić w kasach międzynarodowych PKP. Są to:


Reklama

• RailPlus
Karta daje 25-proc. ulgę na zakup biletów bezpośrednich w komunikacji międzynarodowej. Można z niej korzystać w ciągu roku. Kosztuje 25 euro dla dorosłych i 15 euro dla młodzieży do 26 lat oraz seniorów, którzy ukończyli 60 lat.

• InterRail
Umożliwia korzystanie z dwóch rodzajów biletów: globalnych, które ważne są na wszystkie kraje objęte ofertą (ich wykaz znajduje się na stronie internetowej www.intercity.pl), oraz na jeden kraj.

Bilety globalne oferowane są w wariantach:
- flexi - pozwalają wybrać dni (w ramach określonego terminu ważności), w których będziemy podróżować. Datę przejazdu wpisuje się na bilecie przed rozpoczęciem podróży. Do wyboru są bilety ważne przez 5 dni w ramach 10-dniowego terminu ważności lub przez 10 dni w ramach 22-dniowego terminu ważności.

- continuous - obowiązują przez 22 dni lub miesiąc niezależnie od liczby przejazdów.
Razem z biletem globalnym dostaniemy w chwili zakupu mapę sieci kolei europejskich i informację o ofercie (w języku angielskim lub niemieckim).

Bilety ważne na jeden kraj (one country pass) mogą być ważne na 3, 4, 6 bądź 8 dni do wyboru w ciągu miesiąca. Cena zależy od liczby dni oraz kraju. Najdroższe są: Francja, Wielka Brytania, Norwegia, najtańsze: Turcja, Bułgaria, Słowenia, Serbia.

Za granicę z rabatem

PKP InterCity oferuje także własne propozycje zniżek. Są to:


• Oferta Specjal
Obowiązuje w Danii, Holandii, Austrii i Rumunii. Przeznaczona jest dla osób podróżujących samotnie lub w małych grupach (nie więcej niż 5 osób dorosłych i 1 dziecko) tam i z powrotem. Pierwszy podróżny płaci pełną cenę biletu, pozostałe osoby - połowę, a dzieci jedną czwartą.

• Do Czech, na Słowację i na Węgry
Jeśli zapłacisz za bilet w obie strony, dostaniesz zniżkę 40-procentową. Połowę ceny biletu zapłacą uczestnicy grup zorganizowanych oraz dorośli przewożący psa.

• Polska - Rumunia/Bułgaria/Serbia/Macedonia/Węgry
Podróżujący do tych krajów mogą liczyć na 30-procentową ulgę na przejazdy tam i z powrotem, grupy płacą połowę ceny biletu.

• Polska - kraje Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Rosja)
Ulga wynosi od 20 do 50 proc. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć dzieci i grupy.

• SparDay i SparNight do Wiednia
SparDay to taryfa obowiązująca w wagonach drugiej klasy pociągów EC Polonia (relacja Warszawa - Wiedeń) i EC Sobieski (relacja Warszawa - Wiedeń oraz Kraków - Wiedeń). Bilet kosztuje 29 euro.
SparNight to taryfa obowiązująca w wagonach sypialnych i kuszetkach w pociągu nocnym Chopin (relacja Warszawa - Wiedeń). Bilet kosztuje od 39 euro.

• Berlin-Warszawa-Specjal
Promocja obowiązuje w drugiej klasie pociągów Berlin - Warszawa. Bilet kosztuje od 19 euro w zależności od trasy.

• Promocja do Hamburga i Berlina
Na niższe ceny możemy liczyć, podróżując wyłącznie w drugiej klasie pociągu EuroCity Wawe. Bilet kosztuje: na trasie Kraków -Hamburg (lub z powrotem) - 39 euro, Wrocław - Hamburg i Kraków - Berlin - 29 euro, Wrocław - Berlin - 19 euro.

Zniżkowe bilety można kupić w kasach międzynarodowych. Zazwyczaj liczba biletów jest ograniczona, nie można ich wymieniać ani zwracać.