"Rano pan Andrzej Gwiazda poprzez siostrę powiadomił GOPR, że jego towarzyszka wędrówki ma problemy z kontynuowaniem wycieczki. Trwa akcja" - relacjonował rano naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Chudzik.

Reklama

Legendarnego lidera Solidarności i towarzyszącą mu osobę ratownicy górscy odnaleźli w okolicach Przełęczy Dukielskiej w Beskidzie Niskim. "Czujemy się dobrze. Akcja ratownicza była bardzo szybka i sprawna" - mówi Andrzej Gwiazda. Dodał, że poszkodowana jest pod opieką lekarza.

"Około godziny dziesiątej ratownicy dotarli do pana Gwiazdy i towarzyszącej mu osoby. Towarzyszka wędrówki jest lekko odwodniona. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - informuje naczelnik Chudzik.

W poszukiwaniach turystów uczestniczyły zespoły bieszczadzkiej grupy GOPR z Dukli i Sanoka. W zlokalizowaniu zaginionych pomagał także Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Poszukiwani znajdowali się w trudno dostępnym, zalesionym terenie w okolicach Jasiennika na Przełęczy Dukielskiej w pobliżu granicy ze Słowacją. 75-letni współzałożyciel Solidarności jest zapalonym amatorem turystyki górskiej.