Dziennik Gazeta Prawana logo

Alarm powodziowy pod Wawelem!

1 września 2010, 12:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z powodu obfitych opadów deszczu wzrasta poziom wód w rzekach w Małopolsce. Obecnie alarm powodziowy obowiązuje w ośmiu miastach i gminach na terenie województw. Ogłoszono go też w samym Krakowie.

Do tej pory doszło jedynie do lokalnych podtopień. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka, najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: krakowskim, myślenickim, suskim, wadowickim, chrzanowskim i bocheńskim.

Alarm powodziowy ogłoszono do tej pory w ośmiu miastach i gminach. Są to gminy: Skawina, Kłaj, Pcim, Łapanów, Bochnia oraz miasta Kraków, Bochnia i Oświęcim. Stan Wisły na wodowskazie Kraków - Bielany przekroczył w środę stan alarmowy o 24 cm i wynosił 542 cm.

W siedmiu gminach i dwóch powiatach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 10 miejscach, stany ostrzegawcze w 11.

Minionej nocy strażacy interweniowali 288 razy. W akcji brało udział blisko 1,8 tys. strażaków zawodowych i ochotników. Do tej pory doszło jedynie do lokalnych podtopień, głównie pól, posesji i piwnic.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że fala kulminacyjna na Wiśle przejdzie przez Małopolskę w środę i czwartek. Według pomiarów instytutu nie ma niebezpieczeństwa przelania się rzeki przez koronę wałów.

Fala kulminacyjna dotrze do Krakowa w środę między godziną 13 a 16. W związku z tym spodziewane jest podniesienie się poziomu wody w Wiśle. Wskaźnik w Krakowie Bielanach prawdopodobnie wskaże 570 cm. Do korony wałów pozostanie ok. 490 cm. O godz. 22.00 fala kulminacyjna spodziewana jest w Popędzynce (powiat brzeski).

Według prognoz fala kulminacyjna opuści Małopolskę w czwartek. Między 6 a 9 rano wodowskaz na Wiśle w miejscowości Karsy (powiat dąbrowski - na granicy z województwem świętokrzyskim) prawdopodobnie wskaże 640 cm, czyli będzie poniżej stanu alarmowego.

Synoptycy prognozują, że w środę w Małopolsce będą występować opady deszczu, miejscami intensywne. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 30 do 40 mm. Wysoko w górach spodziewane są opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem.

Jak poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad (GDDKiA), z powodu wylania rzeki Rudawy na odcinku ok. 800 m została zalana droga krajowa nr 79 pod wiaduktem kolejowym w Zabierzowie koło Krakowa. Droga jest tam zamknięta do odwołania. Objazd przez obwodnicę autostradową trasą: węzeł Radzikowskiego - S7 - A4 węzeł Balice II - droga wojewódzka 774 - do drogi krajowej 79.


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj