Swoje stanowisko przewodniczący KRRiT Jan Dworak wyraził w opublikowanym w piątek liście. Tego samego dnia media informowały, że m.in. jednej ze spornych audycji - "Trójka po trzeciej", autorstwa Sakiewicza - nie będzie już w nowej, jesienniej ramówce Polskiego Radia.
KRRiT analizowała programy radiowej "Trójki" w efekcie skargi związku zawodowego pracowników programów II i III w sprawie "naruszania standardów pracy dziennikarskiej". Chodziło o dwie audycje - "Trójka na poważnie" z 7 lipca, w której Reszczyński rozmawiał z publicystami: Joanną Lichocką, Bronisławem Wildsteinem i Rafałem Ziemkiewiczem na temat aktualnej sytuacji politycznej oraz "Trójka po trzeciej" z 3 sierpnia, gdzie Tomasz Sakiewicz rozmawiał z ks. Stanisławem Małkowskim, red. Janem Pospieszalskim i historykiem IPN Grzegorzem Majchrzakiem o tym, co zostało z ideałów "sierpnia '80".
W skardze do KRRiT podnoszono m.in., że "od lutego br. trwa wprowadzanie na antenę +Trójki+ publicystów zaangażowanych po jednej stronie konfliktu, jaki dzieli obecnie Polskę". Skarżący podkreślali, że do prowadzonych przez nich dyskusji "na ogół nie zapraszają oni gości reprezentujących rozmaite stanowiska i czynią z tych audycji jednoznaczne w wymowie występy propagandowe".
W liście do prezesa PR Jarosława Hasińskiego Dworak napisał, że "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bardzo krytycznie oceniła emisję na antenie Programu Trzeciego obu audycji wskazanych w skardze". "Dopuszczanie się opisanych wyżej naruszeń, w szczególności dotyczących braku równowagi w prezentowaniu poglądów, uznała za naganne" - czytamy w piśmie przewodniczącego Rady.
Informuje on jednocześnie, że na jego wniosek KRRiT zrezygnowała z formalnego wezwania do usunięcia naruszeń, kierując się m.in. przekonaniem, że "złożonych i delikatnych kwestii dziennikarskich nie da się załatwić przy pomocy decyzji administracyjnych".
KRRiT skierowała do prezesa Polskiego Radia szereg pytań: m.in. czy i jakie zasady istnieją w pracy redakcyjnej w publicystyce Polskiego Radia? Czy na kolegiach albo w innych podobnych zespołach omawia się audycje publicystyczne w celu poprawy ich jakości? Jakich elementów pracy w Polskim Radiu zabrakło albo jakie mechanizmy pracują źle, że w sprawie jakości dziennikarskiej audycji związek zawodowy musiał czy chciał zwrócić się aż do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji?
"W jaki sposób wartość, jaką jest rzetelność dziennikarska, godzona jest z inną wartością, mianowicie różnorodnością poglądów i przekonań, sprzyjającą +swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej+, o czym również mówi ustawa? Kto w praktyce w Polskim Radiu podejmuje decyzje, dotyczące skomplikowanych relacji poszczególnych norm deontologii dziennikarskiej: zarząd, dyrekcje poszczególnych programów, zespoły dziennikarskie, poszczególni dziennikarze?" - pyta KRRiT.
Dworak podkreśla, że podobne pytania można mnożyć, dotyczą one bowiem istoty zawodu dziennikarskiego. "Dotyczą one także konkretnej, dzisiejszej sytuacji, jaka panuje w Polskim Radiu. Wiele wskazuje na to, że pozamerytoryczne okoliczności, które określane są jako partyjny podział wpływów między SLD a PiS, utrudnia czy utrudniał zobiektywizowaną zawodową ocenę pracy dziennikarzy, a po każdej zmianie koniunktury politycznej zmieniają się też obowiązujące praktyczne zasady ocen dziennikarzy i ich pracy. Czy tak jest rzeczywiście?" - pyta szef KRRiT, wskazując, że nie oczekuje na nie formalnej odpowiedzi.
KRRiT oczekuje natomiast informacji o "wszystkich podjętych działaniach naprawczych oraz przeszkodach, które je utrudniają".
Media podały w piątek, że m.in. wskutek oceny radiowej komisji etyki w jesiennej ramówce nie ukaże się już nadawane od marca pasmo publicystyczne "Trójka po trzeciej".
Komentarze(67)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszePODŻEGACZY...ONI JUDZĄ NA POTĘGĘ...TO SĄ CHŁOPCY OJCA RYDZYKA,,,
Za podniesienie podatków naród się odwdzięcza wyższym poparciem, badania nie kłamią. Dzienkójemy ci NSDAPO!
Wszystko przez ten zasrany PiS - za bardzo obniżyli podatki, dlatego POlszewia musiała coś z tym zrobić a głupcy się cieszą.
a co to jest chłam ? poczytaj niezależna .pl a potem biegnij na TVN ;pojmiesz jak sie mylisz jesli masz możg
No ... i będzie bardzo dobrze.
Ale przecież nie preferencje słuchaczy lecz zgodność ideologiczną jest najważniejsza dla KRRiT.
Oczywiście zgodność ideologiczna z linią jedynie słusznej partii rządzącej Tuska.
Więc nie ma co narzekac, ale po prostu, gdy nie chce się czegoś słuchać - nalezy zmienić stację :) To zdrowsze dla psychiki :)
Pozdrawiam
Polaku - zostaje Ci już tylko Twój własny rozum
około 7-8% świadomego społeczeństwa - choć w czarnym scem
nariuszu zostanie 2-5
kolejna bialorus , plakac sie chce do czego glupota doprowadzila ten glupi narod
jest pora solidarności
tworzenia środków przekazu
przekazu przyzwoitości
wszyscy którym zależy
wszyscy którzy potrafią
muszą cegiełkę dołożyć
do walki z medialną mafią
podziemna telewizja
internetowe portale
nawet zwykłe ulotki
to się sprawdziło wspaniale
pokażmy ludziom prawdę
pokażmy ogrom bezprawia
państwowe media umarły
szkoda o nich rozprawiać
będziemy zieloną wyspą
w ustach klakierów tej hordy
a kiedy pryśnie nadzieja
wezmą nas wszystkich za mordy
ALESMY WOLNOSC I DEMOKRACJE WYWALCZYLI !!!
Bredzi w piątki jak potluczony.
OBŁUDA PRZEBRZYDŁA !!!
powiedz tym PROPAGANDZISTĄ z TVN-u... radia "Zet"... radia "TOK" ect. CZEMU TYCH pseudoDZIENNIKARZY NIE PIĘTNUJESZ??? CZEMU ONI UCHODZĄ ZA OBIEKTYWNYCH i SPRAWIEDLIWYCH??? pan DWORAK jest z PO... i BRONI INTERESÓW SWOJEJ PARTII... jest PARTYJNIAKIEM a NIE OBIEKTYWNYM OBSERWATOREM... jego CENZURKA jest PARTYJNĄ CENZURKĄ NAKAZANĄ MU DO NAPISANIA PRZEZ KOLEGÓW z PO...
POWIEDZ NAM KTO CI DAŁ PRAWO OCENIANIA CZY KTOŚ JEST PSYCHOPATĄ CZY NIM NIE JEST??? WIESZ... WYKSZTAŁCENIE "OD MOTYLI i INNEGO ROBACTWA" NIE DAJE PRAWA DO KIEROWANIA TAKICH OSKARŻEŃ...
Tylko Radia Wolna Europa żal...
Ziemkiewicz, Sakiewicz jak też Pospieszalski nie powinni prowadzić programów w publicznym radio.