Tablicę umieszczono na budynku siedziby zarządu regionu Solidarności w Lublinie, przy ul. Królewskiej. Poświęcił ją metropolita lubelski abp Józef Życiński. Wcześniej podczas mszy św. abp Życiński podkreślił, że życie Stanisława Węglarza jest przykładem służenia nieprzemijającym wartościom.

Reklama

"Jest dla nas świadectwem postawy, gdzie głębokie inspiracje ewangeliczne idą w parze z troską o dobro wspólne, bezinteresownością, wrażliwością, tym świadectwem kultury, które sprawia, że jego nazwisko cenione jest i wspominane z sentymentem w tak wielu środowiskach" - powiedział abp Życiński.

Metropolita dodał, że pamięć o Stanisławie Węglarzu zobowiązuje dzisiaj działaczy do stawiania sobie wymagań. "Postawmy sobie pytanie, jakie oczekiwania mamy sobie stawiać, żebyśmy nie tylko władze obarczali odpowiedzialnością za to, że ma realizować stan wymarzonej Polski, ale żeby każdy z nas podmiotowo czuł się współodpowiedzialny za klimat, który tworzy, za wierność ideałom, za ten idealizm, który ożywiał odważne świadectwo świętej pamięci Stanisława" - mówił abp Życiński.

W uroczystości uczestniczyli członkowie Konwentu Seniorów Solidarności, związkowcy z Lubelszczyzny, przedstawiciele władz miejskich. Wspominali Stanisława Węglarza i złożyli kwiaty pod tablicą.

Stanisław Węglarz w 1980 r. zakładał Solidarność w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Łęcznej, potem został wybrany wiceprzewodniczącym zarządu regionu w Lublinie. Został zatrzymany przed wprowadzeniem stanu wojennego 12 grudnia 1981 r. i internowany do lipca 1982 r. Po wyjściu na wolność kontynuował działalność opozycyjną. W latach 1987-1989 kierował podziemnymi strukturami Solidarności na Lubelszczyźnie, a potem - do 1992 r. - legalnym zarządem regionu. W latach 1991-1993 był posłem na Sejm. Zmarł 13 listopada 2005 r. w wieku 57 lat po długiej chorobie.