Trzy lata rządów koalicji PO-PSL to czas załamania się dialogu społecznego i znaczącego pogorszenia się sytuacji materialnej Polaków - oceniło Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Reklama

"Lekceważenie partnerów społecznych i łamanie podstawowych zasad dialogu społecznego stało się jedną z naczelnych zasad działalności rządu. Gabinet Donalda Tuska z premedytacją nie dotrzymuje zobowiązań przyjmowanych wcześniej na forum Komisji Trójstronnej czy podczas branżowych negocjacji" - napisała w przesłanym PAP stanowisku Solidarność.

Związek wyjaśnił, że chodzi np. o przypadek ustalenia wysokości płacy minimalnej na 2011 r. czy brak waloryzacji progów dochodowych upoważniających do korzystania z pomocy społecznej. "Takie działania prowadzą do dramatycznego pogorszenia się sytuacji materialnej najuboższych. Wszystko to dzieje się przy szumnie deklarowanej ochronie najsłabiej zarabiających Polaków" - napisała "S".

Związek ocenił, że łamane są obietnice wyborcze, dzięki którym Platforma Obywatelska w 2007 r. wygrała wybory. Dodał, że "tanie państwo, niepodwyższenie podatków, ofensywa legislacyjna pozostały wyłącznie pustymi sloganami. W rzeczywistości podatki rosną, reformowanie państwa stoi w miejscu a rządzące partie zagarniają kolejne obszary administracji państwowej".

"Rząd Donalda Tuska do perfekcji opanował propagandowe techniki maskowania własnej nieudolności i manipulowanie opinią publiczną. Jedynie w tej dziedzinie gabinet Donalda Tuska zdecydowanie góruje nad poprzednim rządami. Nie takiej skuteczności Polacy oczekują" - napisało Prezydium Komisji Krajowej "Solidarność", które żąda poważnego traktowania partnerów społecznych i powrotu do dialogu ze związkami zawodowymi.

Reklama